Медия без
политическа реклама

50 000 зрелостници се явяват на матура днес

Първата е по български език и литература, втората - по математика на 23 май

Днес, 05:20
Няма промяна във формата на теста за ДЗИ по български език и литература.
БГНЕС
Няма промяна във формата на теста за ДЗИ по български език и литература.

Над 50 000 зрелостници се очаква да положат матура по български език и литература днес. Те са разпределени в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори.

Изпитният вариант бе генериран от 5 859 375 възможни комбинации. Падна се вариант 4.

Началото е в 8:30 часа, като зрелостниците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути по-рано, да носят документ за самоличност и служебните си бележки.

Няма промяна във формата на теста за ДЗИ по български език и литература. Изпитът включва 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе).

Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация.

Максималният брой точки от изпита е 100.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

матури 2025