Медия без
политическа реклама

В Турция бензинът струва само 2 лева

В Гърция автогоривата са драстично по-скъпи от България

Илияна Кирилова

В последните дни има признаци на раздвиждане на петролния пазар у нас. По бензиностанциите на "ЛУКойл" цената на  масовия бензин А 95, която дълго се задържа на 2.54 лв. за литър, тръгна нагоре, макар качването да е само с две стотинки. Някои малки бензиностанции също добавиха по стотинка-две за бензина, сочат данните на портала Fuelo.

Интересното е, че цените на бензина от началото на годината се променят по-слабо, докато дизеловото гориво поевтиня по-сериозно през последните месеци и вече струва около 2.72 лв. за литър, като в някои бензиностанции може да се купи за 2.56 лв. В разгара на енергийната криза миналото лято това гориво бе стигнало рекордните 3.56 лв. за литър. През януари се продаваше по 2.97 лв., докато сега е с над 20 стотинки по-евтино.

В същото време при бензина намалението от януари насам е 4-5 стотинки. 

 

Къде колко
Оказва се, че в момента Турция е оазис за шофьорите, показва проверка на портала Pariteni.bg. Там вчера литър бензин А 95 струваше средно 2 лева, дизелът бе 1,99 лева, а пропан бутанът – 1,06 лева.  

И в Северна Македония дизеловото гориво е доста по-евтино. Докато у нас средната цена е 2.72 лв. за литър, при съседите е 2.52 лв. В същото време бензинът е с почти еднакви цени в двете балкански държави. 

Шофьорите в Сърбия плащат доста повече за зареждане на резервоарите. Обикновеният бензин там е средно 2.90 лв. за литър, а дизелът върви по 3,21 лева.  
В Румъния цената на бензин А 95 е 2.65 лева за литър, а на дизела – 2.84 лева. 

Но в Гърция горивата са драстично по-скъпи. Бензин А 95 там се продава за около 3.75 лева за литър, а дизелът струва средно 3,29 лева. 

Накъде

В началото на годината суровият петрол струваше 77 долара за барел, а в последните дни е около 85 долара, показват данните на портала Fuelo за "кошницата" сортове на ОПЕК. Новините от последните дни са за поскъпване.  

Да очакваме ли нов скок на горивата, като имаме предвид и раздвижването на международните пазари, и традиционното покачване на потреблението на горива заради празничните пътувания около Великден и Гергьовден?

"Видяхме поскъпване на петрола  с 10 долара. Ако остане около 85 долара за барел, което за момента е вероятно, ще се задържат сегашните цени на горивата и дори да има поскъпване, то ще е малко, в рамките на жълти стотинки", коментира Светослав Бенчев от Петролната и газова асоциация.
Факт е, че петролните пазари показват относително спокойствие. Дори след като държавите от ОПЕК плюс неочаквано обявиха сериозно съкращаване на добивите на петрол - с очевидното желание да качат котировките, паднали под 75 долара за барел, не настъпиха трусове, цените просто се върнаха над 80 долара.  

Русия като член на ОПЕК + първа обяви, че ще свие нефтодобива си. Тази новина обаче не развълнува особено пазарите. Всъщност беше ясно, че държавата агресор се опитва да замаже факта, че санкциите на Запада заради войната в Украйна работят и руският петрол все по-трудно се пласира. Зачестиха случаите с блуждаещи по морета танкери с руски петрол, които напразно търсят купувачи.

Намаленото производство на държавите от ОПЕК  се компенсира от ръста на добива в Иран, Норвегия, Бразилия, Нигерия и Гвиана, поради което и цените на борсите се задържат стабилни и не се повишават, обясниха анализатори.
 

Ключови думи:

автомобилни горива, цени

Още по темата