Медия без
политическа реклама

Как се избира точното масло за автомобила

Основното е: спазвайте фабричните препоръки и избягвайте евтини ментета

02 Апр. 2023АЛЕКС МИЛЕВ

Изборът на масло за двигателя е с огромно значение за експлоатацията на автомобила, затова има някои условия, с които собственикът трябва да се съобрази.

Един от най-важните параметри е това колко масло изгаря моторът. Колкото по-малко, толкова по-добре, а всичко зависи от т.нар. точка на възпламеняване. Колкото по-висока е тя, толкова по-малка е загубата на смазка. В това отношение синтетичното масло има най-добри параметри.

Когато се избира двигателно масло е важно да се следват препоръките и одобренията на производителя на автомобила. Препоръките определят необходимия вискозитет и другите характеристики. С тях не си струва да се експериментира.

На пазара днес има много различни масла. При избора е необходимо да се следват международните стандарти - класификацията на вискозитета SAE, която е еднаква за всички производители. Вискозитетът се измерва по неговото съпротивление при изтичане.

И има две числа, които го определят. Първото завършва с буквата „W“ („зима“, winter). Това измерване е свързано с изтичането на маслото, когато е студено, например при стартиране на двигателя. Второто число се определя от това, как маслото преминава при нормални работни температури на двигателя.

Колкото по-малко е числото, толкова по-добре тече маслото. 5W-30 тече по-лесно от 10W-30 при стартиране на двигателя, а 10W-30 тече по-лесно от 10W-40 при нормални работни температури на двигателя.

Според начина на производството пък маслата се делят на няколко вида:

Минерални - те се получават директно чрез дестилация от нефт. Качеството зависи от качеството на нефта и технологията на добиването му.

Синтетични - получават се чрез синтез на пропан бутан. Притежават по-добър вискозитет и са по-стабилни химически, но са по-агресивни към някои уплътнения в двигателя.

Полусинтетични - те са смес от синтетични и минерални масла.

Хидрокрек - това са минерални масла, подложени на хидрокрекинг, с цел подобряване на свойствата им.

Много е важно да се спазват допустимите отклонения на качеството на маслото - това е необходим пакет от добавки, добавени към маслената основа. Добавките придадават характеристиките, необходими за даден автомобил. Качеството на маслото се определя от класификациите на API (Американски петролен институт) и ACEA (Европейска асоциация на автомобилните производители), които са основните. В допълнение - има японски (JASO) и руски (GOST) класификации, но те се използват на вътрешните пазари и много рядко се посочват на кутии. Като правило ще видите точно SAE, API и ACEA.

Правилно подбраното масло, с правилния вискозитет и пакет от добавки, ще предотврати преждевременното износване на частите на двигателя, маслените отпадъци и отлаганията. И много важен момент е навременната подмяна. Колкото и да е качествено маслото, то има определен ресурс и трябва да се подмени. Много често границата е 10 000 изминати километра, но при по-рядка експлоатация на автомобила то пак се сменя (препоръчително веднъж годишно), защото губи първоначалните си показатели с времето.

В допълнение към класификацията на маслата, на пазара има много марки - както на добре познати и утвърдени производители, така и на нови играчи. Затова и преди да се избере, трябва внимателно да се прочете информацията за самите марки и за техните продукти.

Най-важното е да се избегнат фалшификати. Основният способ за това е смяната на масло да става в сервизи с утвърдена репутация. Покупката от големи вериги бензиностанции също е сигурна, но същото не важи за малките. А ниската цена винаги трябва да ви държи нащрек.

Ключови думи:

автомобилно масло