Медия без
политическа реклама

След краха си на газовия пазар "Газпром" ще прави перални

22 Май 2024
Президентът на "Газпром" Алексей Милер се радваше на благосклонното отношение на Путин
EPA/БГНЕС архив
Президентът на "Газпром" Алексей Милер се радваше на благосклонното отношение на Путин

След като претърпя фиаско в газовата война с Европа и след като не получи нов договор за доставка на газ в Китай, "Газпром" реши да се занимава с производството на битова техника за руснаците, съобщи The Moscow Times. 

Интерфакс съобщава, че дъщерната фирма на газовия монополист - "Газпром битови системи" АД, е поела управлението на  ООО «БСХ битови прибори», дъщерна структура на германския концерн Bosch.
Така "Газпром" поема построения в средата на 2000-ните години завод за битова техника край Санкт Петербург, където преди войната са произвеждани хладилници и перални машини. 

Bosch напусна Русия след началото на войната в Украйна през 2022 г. и планира да продаде завода с годишна печалба от 50 млрд. рубли. 

Но в края на април т.г. Путин на практика конфискува завода и подписа указ да бъде предаден за временно управление на "Газпром". Заедно с това газовата корпорация получи и завода на италианския производител на битова техника Ariston, също в Ленинградска област. 
Изземането на чужда собственост бе обосновано "с нуждата от спешни мерки срещу неприятелските и противоречащите на международното право действия на САЩ и други чужди държави". 
Заводите за битова техника ще бъдат интегрирани в дъщерна структура на "Газпром", която произвежда газови печки. Миналата година фирмата "Газпром битови системи" има 246 милиона рубли печалба, докато основният бизнес на "Газпром" е на сериозна загуба. От добива и продажбата на газ концернът е загубил 1.2 трилиона рубли. За първи път в последните 25 години през 2023 г. "Газпром" е на загуба. По международните стандарти чистата загуба е 629 млрд. рубли.
Изключвайки доставките на ред европейски страни, "Газпром" спря експлоатацията на находища и за 2 години загуби четвърт от добива. Експортът на компанията за миналата година е най-слабият от 1985 година насам. 
Кремъл се надява на Китай да увеличи 5 пъти доставките на газ и да построи нов газопровод "Силата на Сибир 2", разширение към първия от 2019 г. Но Пекин се бави, очаквайки още поевтиняване на газа, който в момента е с 46% по-евтин за китайските потребители в сравнение с европейските и турските. 
Проектът не можа да мръдне от долна мъртва точка и при посещението на Путин в Китай миналата седмица. Президентът Си Дзинпин нито веднъж не спомена газа в присъствието на Путин. 
 
 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Газпром, перални

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?