Медия без
политическа реклама

Подадените декларации са повече, но платеният данък намалява

Причина са високите преференции за деца, които обаче може да отпаднат догодина

БГНЕС

Близо 700 000 души са подали данъчни декларации до крайния срок - полунощ на 2 май. Те са декларирали почти 221 млн. лв. данък върху доходите, получени през миналата година, съобщиха от Националната агенция по приходите.

Впечатление прави, че в сравнение с миналата година броят на подадените данъчни декларации расте, но общият размер на декларирания налог намалява. За доходите от 2021 г. НАП съобщи преди година, че декларации са подали около 676 000 граждани, които са декларирали данъци за 257 млн. лв. 

Причина за тези разлики са по-големите данъчни облекчения за деца, които ползват работещите родители след законови промени през миналата година. Сега те приспадат от данъка си по 600 лв. за едно дете, по 1200 лв.  за две деца или 1800 лв. за три и повече деца. За отглеждане на дете с увреждания облекчението също по-високо - 1200 лв. отбив от дължимия данък. Предната година данъчните облекчения бяха по-ниски - 450 лв. за едно дете, 900 лв. - за две, 1350 лв. за три или повече деца и 900 лв. за дете с увреждания. А преди две години тези преференции бяха просто символични - отстъпка от налога едва 20 лв. за дете, 40 - за две и 60 за три и повече деца.

Заради тези значително високи отстъпки предстои НАП масово да възстановява надвнесен данък тази година по посочените банкови сметки на данъкоплатците. Голяма част от родителите обаче вече са ползвали данъчното облекчение за деца чрез своя работодател, който е предоставил сумите от 600, 1200 или 1800 лв. с януарските заплати. Преди това - през декември, служителите трябваше да поискат отстъпката със специално заявление.

По-високите облекчения за деца са и причина за увеличения брой на подадените данъчни декларации в сравнение с предишни години. Много родители, които не са успели да получат отстъпката чрез работодателя си, са подали формуляри пред НАП, въпреки че получават доходи само по трудов договор и не са задължени да подават годишна данъчна декларация.

Важно е да се отбележи, че високите данъчни облекчения за деца бяха гласувани като временна антикризисна мярка в закона за бюджета за 2022 г., който продължава да действа и през тази година. За да стане мярката постоянна, тя трябва да е записана в Закона за облагане доходите на физическите лица. Не е ясно дали при гласуване на новия бюджет за 2023 г. тази преференция ще остане. Повечето политически сили обявиха, че няма да посягат на данъците и данъчните преференции, въпреки че ще търсят начин да свият бюджетния дефицит. Министерството на финансите все пак представи сметка колко може да струва това - от увеличения размер на данъчни облекчения за деца в сравнения с миналата година загубите за бюджета са 442 млн. лв. 

ДЕКЛАРИРАНЕ ПРЕЗ ИНТЕРНЕТ

Вече стана традиция над 80% от данъчните декларации да се подават по интернет с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или електронен подпис. Повече от 72% от гражданите са се възползвали от предварително попълнените декларации за доходите.

До 30 септември може да се правят корекции в данъчните декларации в случай на допуснати неточности, припомнят от НАП.