Медия без
политическа реклама

НАП най-сетне ще провери тотото и 14 фирми, свързани със спорт

Три месеца след получения сигнал данъчните започват да търсят финансови нарушения в договори за строителство и за дарения в последните 5 г.

16 Септ. 2021ОбновенаРЕБЕКА БОРИСОВА
Илияна Кирилова

НАП най-сетне започва проверки в Държавното предприятие "Български спортен тотализатор" (БСТ) и в още 14 дружества, получатели на обществен ресурс от Министерството на младежта и спорта. Данъчните ще  проверят всички финансови документи и договори за период от пет години, вкл. и даренията, които тотото е правило, въпреки че е било на загуба, съобщи пресцентърът на приходната агенция.

Контролните действия са по подадени още в средата на юни сигнали на спортното ведомство за финансови нередности в БСТ в периода 2015-2020 г. От изнесените тогава от служебния министър на младежта и спорта Андрей Кузманов данни стана ясно, че към края на финансовата 2019 г. БСТ е на загуба с 27,47 млн. лв. Отделно тотото има задължения в размер на 39,16 млн. лв. към участниците в игрите, които само спрямо предходната година те са се увеличили с 14,58 млн. лв.

Макар да е превърнато от държавата в монополист на пазара на лотарийни игри, държавното дружество "Български спортен тотализатор" (БСТ) работи на загуба, а нарушенията и нередностите са системна практика в управлението му.

Представени бяха данни за скандални договори за реклама и ТВ излъчване. Припомнени бяха смущаващи процедури за обществени поръчки още от 2011 г., печелени от един и същи консорциум или от фирма, участваща в него - "Декарт" ООД. Въпросната фирма е свързана с емигриралия в Дубай хазартен бос Васил Божков, поради което в момента фигурира в т. нар. списък "Магнитски".

По искане на ММС инспекторите на НАП ще проверят и 14 дружества, които са получили финансиране от министерството, за да строят физкултурни салони и спортни съоръжения. Смущаващите договори са на обща стойност 21 771 428,81 лв. Всички те са сключени след обявени обществени поръчки по програмата за обновяване на училищната спортна база, по която миналия февруари правителството отпусна целево 25 млн. лв. за 50 учебни заведения.

Сключените от бившия министър на младежта и спорта съмнителни договори за строителство и ремонт на физкултурни салони са почти двойно повече от обявените преди дни 14 контракта и по тях на практика липсва обезпечение, което да гарантира интереса на държавата.

Любопитното е, че те са подписани в разстояние на по-малко от месец през декември 2020 г. с чисто нови дружества, регистрирани по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Още по-смущаващо е, че участниците в повечето ДЗЗД се припокриват и повечето от тези дружества са образувани от две или повече фирми на един и същи човек. От изнесените данни стана ясно, че управител на повечето от тях е 35-годишният Марио Георгиев Павлов от Симитли. Най-скандалното е, че във всеки от тези 26 договора е било записано поетапно плащане, а по всеки от тях парите са изплатени на 100%.

Очаква се проверките на всички финансови и данъчни аспекти на договорите, сключени по времето на кабинета "Борисов", да приключат в следващите 3 месеца. Това означава, че резултатите от тях ще станат известни след изборите.

Ключови думи:

БСТ, НАП, тотото

Още по темата