В разгара на коронакризата държавата се кани да "регулира" един от малкото работещи сектори - хранително-вкусовия бранш.
Министерството на земеделието е подготвило проект на постановление, което в стил "БСП" въвежда квоти за стоките в хипермаркетите. Проектът залага изискване най-малко половината от площите в супермаркетите - щандове, регали, хладилни витрини, да бъдат запазени за български храни. Експертите на Десислава Танева са сложили и друг лимит - за доставките. Магазинът трябва да купува стоката директно и само от производителите в областта, в която се намира, или от фермери в радиус до 200 км. В проектопостановлението има и други "бисери" - например супермаркетът да може да продава на промоционална цена само ако е взел изрично писмено съгласие от производителя.
Творението си агроминистерството мотивира с желание да подкрепи родното производство в трудните времена. В момента обаче селското стопанство се нуждае не от квоти в магазините, а от работна ръка и от добра логистика.
Сдружението за модерна търговия (СМТ) остро реагира на идеите на ресорното ведомство.
"Предложените промени биха довели до изключително вредни последици за всички участници на пазара на хранителни стоки – българските потребители, търговците на дребно и самите български производители - повишаване на цените, ограничаване на избора, дефицит на стоки и достигане до пазара на храни с ниско качество", посочва в позиция до медиите сдружението, което обединява големите търговски вериги у нас.
ОБРАТЕН ЕФЕКТ
"Въпреки че целта на проекта е да подкрепи българските производители, всъщност за много от тях ще има негативни резултати. Най-тежко ще пострадат производителите на разстояние над 200 км от София, където е концентрирана значителна част от потреблението на храни в България. Освен това добрите български продукти и техните конкурентоспособни производители отдавна са широко представени и успешно се продават на рафтовете на търговските вериги. “Притискането” на тези производители чрез административна мярка в полза на други не е справедливо спрямо техните досегашни вложения в иновации и производствени мощности на основата на прогнозни количества за продажба в хранителните вериги", поясняват търговците.
ЗАПЛАХА
Нормативните недомислия могат да доведат и до наказателни процедури от ЕК, предупреждава Сдружението за модерна търговия. "Предложените промени противоречат на законодателството на ЕС в редица области като нарушаване на свободата на движение на стоки, ограничаване на конкуренцията и нерегламентирана държавна помощ", се казва в позицията.
19 "против"
Търговските вериги представят в 19 точки основните икономически аргументи срещу механизмите в проектопостановлението:
Икономически аргументи
МЕРКИ
Същевременно УС на държавен фонд „Земеделие” отпусна 30 млн. лв. за краткосрочни кредити на производителите на плодове и зеленчуци полско и оранжерийно производство за реколта 2020 г. От тях 5 млн. лв. се разпределят в помощ на оранжерийното производство.
Решението има за цел да подпомогне българските производители на плодове и зеленчуци. То е съобразено и с искането на Националната асоциация на оранжерийните производители за предприемане на мерки, заради пандемията от коронавирус (COVID-19).
На подпомагане подлежат земеделски стопани, които имат подадено и приключено заявление по схемите за обвързано производство на плодове и полски и/или оранжерийни зеленчуци за реколта 2020 г. Градинарите и овощарите трябва да са подавали заявление за подпомагане по същите схеми поне 3 години назад (за Кампания 2017, за Кампания 2018 и за Кампания 2019 г.).
Кредитите ще се предоставят при лихва в размер на 2% и следва да бъдат погасени до 30 юни 2021 г.
ДФ „Земеделие“ тепърва ще изготви указания, заедно с компетентните дирекции на МЗХГ, които министърът на земеделието, храните и горите трябва да утвърди.
21.05.2022
13.05.2022