Медия без
политическа реклама

Ако не са винетките, държавното тол управление ще фалира

Зам.-министър Христов: Посредниците на АПИ, които вече са прибрали 57 млн. лева комисиони, нямат собствени пунктове

Илияна Кирилова
Зам-.министър Захари Христов (вдясно) с изумление открил, че Националното тол управление с важни задачи и над 900 души персонал досега не е имало правилник за дейността.

Министерството на регионалното развитие продължава да открива удивителни неща за прословутата тол система и за начина, по който държавата е действала досега. Ресорният зам-министър Захари Христов откри, че "печатницата за пари" (определението е на експремиера Бойко Борисов) не работи и приходите от пътни такси след въвеждането на електроната система не само не растат, но дори се свиват. Скъпата инвестиция бе направена с мотива, че с е-винетки и най-вече с тол такси за тежките превозни средства (които плащат според изминатите километри) държавата ще осигурява 1 млрд. лева приходи и ще може да ремонтира и строи повече шосета.

 „Според нашите изчисления, ако хипотетично извадим винетките за леки коли от Националното тол управление и то събира само тол такси, приходите няма да са достатъчни дори за заплати, да не говорим за строителство на нови пътища – то просто няма да може да се издържа с приходите от този обхват и цени“, обясни пред Нова тв Захари Христов. „От началото на годината постъпленията са в размер на 205 млн. лв. За да стигнем приходите от 2019 г., които са били в размер на 392 млн. лв., до края на настоящата година трябва да съберем над 185 млн. лв.“, посочи той.

Според заместник-министъра Националното тол управление има лош мениджмънт и сериозни пропуски. Оказва се, че тази държавна структура, която е под шапката на АПИ, досега не е имала правилник за дейността си.  В НТУ са назначени над 900 души, но си няма звено, което да контролира изпълнението на договорите за десетки милиони, сключени за тол системата. Става дума за 27 договора с различни фирми за изпълнение на дейности, свързани със събирането наа пътните такси.

По-рано Христов разкри, че две фирми, "назначени" от пътната агенция за "национални доставчици", са получили 57 млн. лева под формата на комисиони. Като посредници на АПИ в събирането на пътните такси те си удържат по 7% комисиона от всяка трансакция. На българското общество така и не стана ясно защо се налага да има посредници в събирането на таксите, при положение че беше създадена цяла нова огромна администрация - въпросното Национално тол управление.  

Държавата е платила 57 млн. лв. комисиона на двете фирми, които събират тол таксите и парите от електронните винетки от името на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). В същото време въвеждането на тол системата през 2020 г.

Предните ръководители на АПИ често обясняваха, че не са правени конкурси за посредници, защото са въвели отворен регистрационен режим - всяка фирма може да кандидатства и да стане "национален доставчик" -  ако отговаря на условията. Точно тук обаче е капанът - откакто тол системата е въведена, пътната агенция е одобрила само две компании за партньори в събирането на тол таксите. Другите кандидати все не успяват да покрият високите изисквания на АПИ. 

Олег Асенов, ексначалник на НТУ и  бивш член на управата на АПИ, се опита да оправдае включването на фирми посредници с европейска директива. Днес същата теза лансира  в своя позиция до медиите и един от посредниците - "Интелигентни трафик системи" (ИТС).

 

По директива?

"Съществуването и дейността на " доставчиците на услуги" не са български модел за събиране на пътни такси, а са регламентирани в Европейската директива 2019/520 и Регламента за изпълнение 2020/204, задължителен за прилагане от всички държави-членки, поддържащи системи за пътно таксуване", обясниха от компанията. 

"Европейското законодателство въвежда необходимостта от доставчици на услуги за електронно събиране на пътни такси, в противен случай ще е налице конфликт на интереси – държавните структури, които събират пътни такси, едновременно ще налагат глоби. Доставчиците на услуги гарантират разделението в отговорностите между държавата, която правоприлага, и субекта, който събира пътните такси. Съществуването на доставчици на услуги и свободният регистрационен режим гарантират липсата на злоупотреби с монополно положение", се казва още в позицията.

Но в МРРБ не приемат тези обяснения. "В директивата няма записано изискване за частни фирми посредници, там е задължително да имаме структура, която да приеме плащането, и това може да е Агенция „Пътна инфраструктура“, категоричен е зам.-министър Христов. Той подчерта, че двете фирми, които през последните 2 години събират такси от името на АПИ и са получили  57 млн. лв. комисиони, са избрани без обществена поръчка и това е скандално. „Проф. Олег Асенов твърди, че двата национални доставчика продават е- винетки и тол такси в 9000 обекта, но това не са техни  пунктове, изградени с техни инвестции, и със собствен персонал, а са чужди обекти като бензиностанции и др.“, посочи Христов.

Още по темата