Медия без
политическа реклама

АКФ извади нови скандални факти за Чиренското газохранилище

Отстранен подизпълнител уличава "Булгартрансгаз" в нелоялни практики, докато Европрокуратурата разследва

26 Ноем. 2024
Преди да стане министър в кабинета "Главчев", Владимир Малинов бе шеф на "Булгартрангаз" - ключов играч и в "Балкански поток", и в договора с турската "Боташ"
БГНЕС
Преди да стане министър в кабинета "Главчев", Владимир Малинов бе шеф на "Булгартрангаз" - ключов играч и в "Балкански поток", и в договора с турската "Боташ"

Антикорупционният фонд публикува ново разследване за провала на проекта за разширяване на газовото хранилище "Чирен"  - ключов обект за енергийната сигурност на България, за който ЕС отпусна безвъзмездно съфинансиране. 

Разследването е за подмяната на дейности и фирми в обществената поръчка за "Чирен", обявена през 2022 г. и безславно прекратена наскоро. Част от фактите бяха разкрити още пред лятото, но сега има нови подробности, вкл. и публикувани от АКФ сигнали от сменени подизпълнители, които намекват за натиск и корупция. В тях се говори и за намеса на санкционирания по закона Магнитски Делян Пеевски.

АКФ припомня, че възложител на провалената поръчка е държавният оператор "Булгартрансгаз". Доклад на главния одитор на предприятието Велко Пеев алармира за множество "индикатори" за нарушения и измами. Малко след това "Главболгарстрой" - главният партньор в консорциумите, които бяха ангажирани да правят разширението, се отказа от проекта.

Докато властите в България се ослушваха, през август Европейската прокуратура започна разследване по случая.

Два месеца по-рано съвестният одитор - Велко Пеев, е освободен от "Булгартрансгаз".

 

"Отклонения" и обвинения

При оригиналната поръчка се предвижда изграждането на десет наклонено-насочени сондажа. Възложителят - "Булгартрансгаз" - е поискал да промени технологията на сондажите от разширението - вместо наклонено-насочени те да бъдат вертикални. Това спестява значителни разходи на изпълнителя, но не е добро за проекта, посочва в одитния си доклад Велко Пеев. Отделно от това промяната предполага използването на допълнителни количества буферен газ, което увеличава общите разходи за експлоатацията на сондажите.

Отделно ГБС променя три пъти подизпълнителя си за най-важната и сложна част от договора. Последният е "турско-американски консорциум от две фирми, управлявани от съпружеска двойка без опит в газови сондажи", разкрива АКФ.

През януари 2024 един от отстранените подизпълнител - PM Lucas пише няколко писма до властите в България, като предупреждава за риск за компрометиране на целия проект и за "нерегламентирана намеса от страна на Делян Пеевски":

След като ГБС се отказва от участие, незнайно защо държавното предприятие - възложител на поръчката - се е въздържало да поиска дължимите по договора неустойки -  26 млн. лева, пише АКФ.  Вместо това двете страни са се разбрали за "развод по взаимно съгласие" без последствия. 

Сега поръчката се подготвя наново. Което означава огромно забавяне на важния проект, а вероятно и оскъпяване.

През август 2024 г. като министър Владимир Малинов Малинов съобщава, че дейностите по разширяването на газохранилището се спират, докато приключи разследването на хората на Лаура Кьовеши. Преди да стане служебен министър, Владимир Малинов бе начело на възложителя "Булгартрансгаз". Всъщност работата по проекта е била толкова затлачена, че вероятността да приключи в срок е била нулева. Което пък означа загуба на 78 млн. евро финансиране от ЕС. 

Прекратеният договор предвиждаше до края на ноември да са изпълнени всичките сондажи за разширението, а те дори не са били започнати. Работи се само по новата компресорна станция и преносния газопровод.

По план разширението на газовото хранилище трябваше да е готово в края на 2024-та или началото на 2025-а.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

газохранилище Чирен, АКФ