Медия без
политическа реклама

ВСС може и да спре процедурата за избор на главен прокурор

03 Юли 2023
БГНЕС
Гергана Мутафова обясни, че ще каже личното си мнение по темата за спирането на процедурата на заседанието на ВСС в четвъртък.

Висшият съдебен съвет може и да спре процедурата за избор на следващ главен прокурор. Това коментира Гергана Мутафова от Прокурорската колегия на съвета пред журналисти днес.

Повод за спирането обаче може да стане не декларацията на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, които настояват за спиране на процедурата до приключването на конституционната реформа, а висящото дело в Конституционния съд. Става дума за конституционно дело по искане на Иван Гешев, преди да бъде уволнен като главен прокурор. Той атакува пред КС новоприетите текстове в Закона за съдебната власт и НПК, с които освен че беше въведен механизъм за разследване на главния прокурор и заместниците му, от 17 на 13 гласа беше намалено нужното мнозинство за избор и уволнение на обвинител №1. Благодарение на тази промяна Гешев беше уволнен, тъй като "за" махането му от поста гласуваха 16 от Пленума на Висшия съдебен съвет.

След махането на Гешев Прокурорската колегия скоростно провъзгласи директора на националното следствие Борислав Сарафов за изпълняващ функциите на главния прокурор. Пленумът пък стартира процедурата за избора на следващия титуляр. Номинации според хронограмата ѝ могат да се правят в 4 поредни заседания на Пленума, първото от които е предстоящото в четвъртък. Самият избор е предвиден за 26 октомври.

Мутафова допусна днес, че изборът на нов главен прокурор може да бъде спрян до произнасянето на КС, а след това да се търси решение и възможност за удължаване на процедурата. Мутафова обаче напомни, че Административнопроцесуалният кодекс казва и че производството не се спира, когато това може да създаде опасност за живота или здравето на гражданите или да застраши важни държавни или обществени интереси. "Това са две части на една и съща монета – спирането и неспирането поради наличието на друг, по-важен, държавен или обществен интерес. Това е изцяло в преценка на административния орган – да прецени кой от двата интереса е по-важен за охраняване", коментира Мутафова.

Както "Сега" вече писа според конституционни съдии към момента спиране на процедурата заради конституционното дело не се налага. Причината е, че решението по същество по конституционното дело би имало значение при самото гласуване за следващия главен прокурор, което е насрочено за 26 октомври. Според тях няма пречка преди това да бъдат правени номинации, а кандидатите да представят концепциите си. Когато дойде 26 октомври, ако още няма решение на КС, тогава членовете на Висшия съдебен съвет биха могли да мислят за спиране.

Как ще постъпи съветът, ще видим в четвъртък. Правосъдният министър Атанас Славов вече предложи в дневния му ред да влезе точка за спиране на процедурата.

Вижте тук какво още иска министърът да влезе в дневния ред на съвета за този четвъртък:

Обсъждане на участието на магистрати в случая "Осемте джуджета", представен от "Антикорупционния фонд", и ефекта му върху общественото доверие в съдебната власт.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?