Медия без
политическа реклама

Ваксинацията в с. Градец потръгна, но някои чакат „пресни“ ваксини

Борисов за пореден път сравни ваксините с развалено кисело мляко

27 Окт. 2021Обновена
БГНЕС

50 души от сливенското село Градец са поискали да бъдат ваксинирани. Това разказа кметът на селото Веселин Урумов, който досега бе единственият ваксиниран там. В селото вече има смъртни случаи, сред които родилка и новородените ѝ близнаци, но въпреки това хората отричаха заразата и ваксинирането, разказва bTV.

След репортажа на телевизията са се появили и желаещи за ваксина. Сред тях има и от училищния персонал, разказа кметът. РЗИ ще ваксинира желаещите на място в селото, като има готовност мобилният пункт да дойде и втори път.

"Искаме да се ваксинираме, от тая болест да се отървем. Никъде не можем да мръднем. Сутринта влизам в магазина за цигари и ми казват - сложи си маската, иначе няма", разказа един от желаещите. Попитан дали само той от семейството ще се ваксинира, обясни, че жена му е астматичка и "не знам дали ще може да понася такова нещо".

Ефектът от дезинформацията и фалшивите новини се видя и при друг жител на Градец, който обясни, че очаква по-добри ваксини и "ако ги докарат, ще се ваксинирам. Сегашните - не, те са изостанали, престояли", обяви човекът.

Въпреки че изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за изтеклия срок на ваксините породи съмения у гражданите дали да се ваксинират, днес той продължи да изразява същата теза. По време на свое посещение на скалния манастир „Св. Димитрий Басарбовски” Борисов обвини здравния министър Стойчо Кацаров, че не е информирал за изтеклия срок на годност на поставяните ваксини. "Киселото мляко в магазина, когато му изтече срокът на давност, му намаляват цената. Да, може да е малко по-вкиснато, но е безвредно", заяви Борисов.

Той е категоричен, че България е "продала пресни ваксини" на Норвегия, а сега използваме такива, чиято ефективност е под въпрос. "След време ще разберем дали са толкова функционални, защото не е имало време да се експериментира, да се докаже", обясни Борисов. Така на практика той за пореден път разпространи конспиративни теории във вреда на ваксинационната кампания, въпреки че удълженият срок на годност на ваксините от 6 на 9 месеца е одобрен от Европейската агенция по лекарствата в Европейския съюз (ЕМА). Това значи, че или лидерът на ГЕРБ не е съгласен със становището на експертите, или съзнателно заблуждава хората, за да печели политически дивидент.

Преди дни Борисов определи поставянето на ваксините "Пфайзер" като "извършване на престъпления": "Имунизират населението с ваксини с изтекъл срок на годност, "Пфайзер" – до 30 септември им е срокът на годност. Казват удължили го били. Ролята на една ваксина има две значения или две роли – първата е да е безопасна, която се гледа, и второто да е ефикасна. То и киселото мляко, като мине срокът на годност, със сигурност може и да го изядеш него ден или на следващия. Само че то е с изтекъл срок на годност и го прибират от магазините. И питам тези, защото това са престъпления, които вършат, защо продадоха хубавите в гаранционен срок ваксини на Норвегия. А на други подариха. Защо лъжат хората и ваксинират с изтекъл срок на годност?"

Въпреки че гражданско сдружение БОЕЦ подадоха сигнал за всяване на паника срещу Бойко Борисов, прокуратурата все още не отговаря дали е образувало досъдебно производство или проверка по случая. Вчера "Сега" зададе въпросите си на пресаташето на Софийската районна прокуратура, която би трябвало да е компетентна в случая. Отговор и досега няма, а пресаташето вече не отговаря на телефона си. Говорителката на главния прокурор Сийка Милева също не вдига.

Държавното обвинение отново демонстрира двоен стандарт, тъй като за същото престъпление преди година бяха привлечени към наказателна отговорност здравни експерти, политици и обикновени граждани, дръзнали да изразят мнение за пандемията и критика към бившата власт. Емблематичен случай за това е казусът на шефката на фармацевтичния съюз Асена Сербезова.

Още по темата