Антоанета Борисова, която оцеля по чудо, блъсната от кола, в която са превозвани 11 нелегални мигранти, а след това беше задържана от МВР заради фалшива проба за опиати, е спечелила делото срещу ареста си. За развитието по казуса съобщи адвокатката на Борисова Силвия Петкова във Фейсбук. Борисова беше задържана от столичната полиция с мозъчно сътресение и травма на главата.
Екшънът се разигра в София на 13 септември м. г. "Прибирайки се от работа по Околовръстното шосе, чух полицейски сирени. Колите почти спряха, след което се случи ударът. Изгубила съм съзнание, не помня нищо до момента, в който видях полицайка до мен. Тя ме попита дали съм добре и дали искам да се обадя на някой близък. Откараха ме в болница, където ми направиха скенер и ми взеха кръв за изследвания. Три часа по-късно дойдоха полицаи, за да ми направят проба за алкохол и наркотици, на което се съгласих веднага. Дадох пробата за алкохол, след това и тази за наркотици. Оказа се, че имам положителна проба за опиати - казах, че съм пила хапче за главоболие на обяд. Предложих да направим и кръвен тест и ме закараха във ВМА. Там дадох кръв и малко по-късно се оказа, че съм задържана за 24 часа в Пето районно", разказа тогава Борисова. В ареста тя била настанена при мигрантите, в това число и шофьорът, блъснал колата ѝ. "Настаниха ме при мигрантите и при човека, който за малко не отне живота ми. Стоях с него три часа на една пейка, без да знам, че той е шофьорът. Когато дойде полицаят да му даде документите, разбрах, че съм седяла на една пейка с човека, който щеше да ме убие. Прекарах 16 часа в полицията като престъпник", разказа Борисова. И допълни, че колата с мигрантите е карала с почти 200 км/ч. Затова и полицаите ѝ казали, че видели удара и веднага се обадили за линейка, защото били сигурни, че тя е загинала.
Адвокат Петкова сега обяснява, че жалбата срещу задържането е била подадена веднага и в срок, още в края на септември, чрез отдел "Пътна полиция" при СДВР, както изисква законът. "По неизвестни и до днес причини ОПП - СДВР подаде жалбата до Софийския районен съд четири месеца по-късно, въпреки че по закон е длъжен да го направи в 3-дневен срок от получаването ѝ", допълва тя. Съдът веднага образува дело и го приключва бързо, "при това с мотиви по учебник, които трябва да бъдат принтирани и окачени във всеки един полицейски автомобил, а полицейските служители, които имат правомощия по задържане, трябва да бъдат задължени да ги рецитират наизуст", смята адвокатката.
По закон полицейското задържане цели да се попречи на някого да се укрие или да извърши престъпление. По делото не се установи, че е имало данни за укриване от страна на Борисова или данни, че може да извърши престъпление. Съдия Силвия Георгиева пише в решението си, с което и "Сега" се запозна, че задържането на Борисова "не допринася за постигане на целите, посочени в закона, и съставлява необоснован акт на неоснователна принуда върху жалбоподателката, която е била в тежко здравословно състояние след ПТП-то, чрез лишаването ѝ от свобода, което противоречи на същността и предназначението на принудителните административни мерки, каквито са заповедите за задържане".
Съдията се мотивира още, че МВР е нарушило Европейската конвенция за правата на човека, тъй като не е имало основания за ограничаване на правата на Борисова и затова задържането ѝ е непропорционална мярка. При задържането полицейските служители е трябвало да преценят именно това - има ли обективна необходимост от задържане.
Решението на районния съд не е окончателно и МВР може да го обжалва пред административния съд. "Предстои да видим дали СДВР ще има доблестта да признае допуснатата грешка и да не подава жалба", отбелязва в поста си адвокат Петкова.
Когато решението стане окончателно, Борисова ще може да заведе и дело за обезщетение срещу МВР. Тя атакува в съда и отнемането на книжката си, но тъй като документът е върнат почти веднага, жалбата е оттеглена заради липса на правен интерес.
Тогавашният министър Атанас Илков нареди проверка по случая, но резултати от нея така и не бяха обявени.