Медия без
политическа реклама

Претърсват имоти и изземват коли на Румен Гайтански - Вълка

Антимафиоти претърсват адреси и на бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев

14 Авг. 2024Обновена
Румен Гайтански
Румен Гайтански

Прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полиция претърсват имоти на бизнесмена Румен Гайтански - Вълка.

Акцията е във връзка с разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от държавната Българска банка за развитие. Заемът бе отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев.

Претърсва се домът на Гайтански на столичната улица "Оборище".

Според БНР се претърсва и адрес, свързан с бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев.  И двамата в момента са в чужбина. 

"24 родопи" съобщи, че акция на антимафиотите се провежда и в офиси на една от фирмите в схемата по усвояването на банковия кредит -"Кристална вода", в Кърджали.

БНР предаде, че органите на реда са иззели няколко луксозни и скъпи автомобила от базата на сметопочистващата фирма "Волф" на "Цариградско шосе" в столицата. Бяха разпространени и снимки, на които се виждат, намиращи се в гаража - и двата с регистрационни номера само от осмици.

Както е известно "Волф", която почиства доста райони в столицата, е свързана с Гайтански, който преди време парадираше с луксозен и суперскъп "Майбах".

Според съобщението фирмата притежава 30 луксозни автомобила. Съдът е разпоредил иземване на 8 от тях. Първите са Bugatti, Rolls-Royce и Mercedes, които бяха открити в гаража на "Волф". Останалите пет автомобила се издирват. В момента се проверява дали колите са купени със средства от кредита.

От съда пък коментираха единствено, че към момента исканията, които е направила прокуратурата по случая, са били добре мотивирани и законосъобразни и затова съдът ги е разрешил.
 

ПРЕДИСТОРИЯТА

Държавната ББР предостави през 2019 г. 150 млн. лв. на новосъздадената и без никакви активи "Роудуей кънстракшън", свързана с Румен Гайтански, за да придобие малката строителна компания "Пътстройинженеринг",  като продавач бе небезизвестната "Био майнинг", също свързана с Гайтански. Оттогава заемът не е обслужван, а на 30 юли тази година ББР продаде на търг обезпечението - "Пътстройинженеринг", на кърджалийската фирма „Ариете капитал“ само за 5 млн. лв. Така след пет години държавната банка си върна едва 3% от отпуснатия заем, без да се броят лихвите. 

Също пет години по-късно Комисията за противодействие на корупцията (КПК) започна разследване на скандалния кредит. Антикорупционната комисия е установила, че с пари от кредита "Био майнинг" е предоставила заем от 30 млн. лв. на "Кристална вода", също свързана с Гайтански. С тези пари "Кристална вода" е погасила банков заем на ТЕЦ Варна, собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. "От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата", обяви КПК.

Няколко дни по-късно стана известно, че почетният председател Ахмед Доган се отказва от акциите си в ТЕЦ Варна. В Търговския регистър на 12 август е подадено искане 100% от теца отново да станат собственост на фирма "Сигда" на бившия министър на транспорта Данаил Папазов. В момента акциите на теца се държат от "Сигда инвестмънт", в която 30% дял има Папазов, а мажоритарен акционер със 70% е Ахмед Доган.

Сегашното ръководство на ББР обяви, че съдейства на институциите по извършваното в момента разследване и очакват да видят какво ще се случи. Още през 2021 г. новото ръководство на банката, назначено след управлението на Стоян Мавродиев, сезира прокуратурата за умишлено нанесени вреди чрез неизгодния договор от предходните ѝ директори, но през 2023 г. стана ясно, че разследването е прекратено. През 2022 г. банката назначи свои управители в "Роудуей констракшън" и "Пътстройинженеринг" като обезпечителна мярка по залозите и реално получи контрол над тях. Това обаче изобщо не помогна да си възстанови вземанията.

СТОПИРАНА ПРОДАЖБА

Междувременно от антикорупционната комисия обявиха, че ще разследват и продажбата от ББР на "Пътстройинженеринг". На няколко пъти ББР обяви търгове за продажба на дружеството, но нямаше кандидати. На търга на 30 юли за продажбата на 5 112 240 броя налични, обикновени поименни акции  с номинална стойност на всяка една от тях 1 лева, се яви само един участник - кърджалийската "Ариете капитал". И тази фирма ББР обяви за купувач. Днес от съобщение на ББР става ясно, че всъщност "Ариете капитал" е предложила 3.645 млн. лв. за въпросните акции.

"Около самия търг и неговото провеждане няма никакви съмнения - нито в служби, нито в законност. Той е публичен, абсолютно явен търг”, коментира министърът на иновациите Росен Карадимов, който преди това бе шеф на надзора на ББР.  По разследванията, които вървят, и досъдебните производства, банката е предала цялата документация по кредитното досие. "Това означава и, че търгът няма да бъде приключен на този етап. Той ще бъде спрян, защото без оригинали, не може да бъде направено финалното действие по прехвърляне на акциите", обяви Карадимов. 

 

ПОЛИТИЧЕСКИ РЕАКЦИИ

Първи случая коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, който директно обвини председателя на ДПС Делян Пеевски, че използва държавното обвинение като "бухалка". "Прокуратурата се задейства срещу лице, което според медиите е свързано с Доган. Тоест, прокуратурата удря Доган, което означава, че Пеевски, който е собственикът на прокуратурата, удря прекия си съперник", обясни Костадинов. Така той свърза акцията срещу Гайтански с вътрешната битка между Пеевски и Доган за контрола върху ДПС.

Водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов пък обяви, че нищо не знае. "Аз станах кмет, когато се опълчих срещу него (Гайтански - бел.ред.). А какво става сега, просто не знам. Каквото знаете вие, знам и аз", каза той пред парламентарните репортери. Борисов посочи, че "кой каквото направи в тези служби – МВР, прокуратура, следствие, може веднага да бъде обвинен, че е политическа поръчка". "Когато излизаме в предизборна кампания, в България може би всички трябва да излизат във ваканция – и прокурори, и съдии, и да чакат да видят какво ще стане, за да не ги обвинят в политическа поръчка", допълни герберският лидер - колкото иронично, толкова и сериозно.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви, че още по времето, когато е бил министър на икономиката, той и екипът му са предупредили, че ББР се източва. "А какво прави г-н Славчев (Антон Славчев, шефът на антикорупционната комисия - бел. ред.) през последните години? Нищо не направи! Изведнъж чадърът се вдигна и реши да стане бухалка заради Пеевски", заяви Петков.

По-късно Петков изложи мислите си по темата и във "Фейсбук", като наблегна и на това, че има други 7 съмнителни заема от ББР, включително и един свързан с Делян Пеевски, които никой не разследва: 

1) 140 млн. лв. изчезнаха! Заемът на "Вълка", за който алармирах преди 3 години (145 млн. лв.), се продаде за жалките 3.6 млн. лв. Държавата отново загуби средства за 30 детски градини!

2) “Вълка" и Мавродиев се изпариха безследно - като Брендо и братя Галеви в миналото. Нашите служби за сигурност в действие! 

3) Останалите 7 съмнителни заема, включително този на Булгартабак (свързан с Пеевски), остават неразследвани.

Петков обяви, че ПП-ДБ нястояват за нови правила за антикорупционната комисия и смяна на ръководството. Той обвинява ГЕРБ и Пеевски, че саботират всичко в парламента и завършва: "Докато Пеевски дърпа конците, а ГЕРБ изпълнява всичките му желания, ще продължаваме да чуваме за: Избягали престъпници; Откраднати милиони; Неизградени детски градини"

А Божидар Божанов от ПП-ДБ допълни, че институциите, които трябва да пазят обществения ресурс, се използват за разчистване на сметки.

От ДаБГ - една от партиите в ДБ, също намесиха Пеевски в случая. От партията констатираха в позиция във Фейсбук, че "продължи използването на службите и прокуратурата за разчистване на сметки на олигархията". Те обвиняват Стоян Мавродиев, че е превърнал  ББР в "придатък на олигархичната хранителна верига", и твърдят, че "фирмите на Пеевски и на Вълка получаваха три-четири пъти по-ниски лихви и по-изгодни условия отколкото нормалните кредитополучатели на банката (ББР - бел.ред.)". "Но цялата прокуратура беше поставена “на трупчета” години наред. Трупчетата рано или късно падат, но отново не в търсене на справедливост, а по команда, за да бъдат разчистени сметки между довчерашни ортаци", допълват от партията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?