Медия без
политическа реклама

Почина и младата жена, пострадала при взривовете край Елин Пелин

Отменена е частичната евакуация в Гара Елин Пелин

27 Юли 2024Обновена
Обастановката в Гара Елин Пелин се нормализира.
EPA/БГНЕС
Обастановката в Гара Елин Пелин се нормализира.

Почина и младата жена, която пострада много сериозно при взривовете край гара Елин Пелин в четвъртък, съобщиха от "Пирогов". 

20-годишната жена беше транспортирана в университетската болница в изключително тежко състояние - с 85% изгаряния. Въпреки всички усилия, които са положили екипите, тази нощ тя е починала. Ръководството на болницата поднася съболезнования на семейството и близките на момичето.

Вчера почина и друг от пострадалите - това е нейният баща, 49-годишният доц. Петър Шишков от Минно-геоложкия университет, който е бил там, за да подготви техника за събитие през вчерашния ден. 

Все още са в неизвестност двама души, единият от които е 22-годишният син на собственика на фирмата за пиротехническа техника, а другият - 60-годишен служител на фирмата. 

Преди два дни в района избухна голям взрив в складове за фойерверки и пиротехническа техника. Напълно унищожени бяха 5 от складовете. В шестия, който се намира на известно разстояние, се смята, че се съхраняват около 2 тона тротилов еквивалент. Екипи на място се борят, за да предотвратят възможността огънят да възпламени и него. До снощи от изпепелените складове продължаваха да се чуват спорадични взривове.

Ситуацията в община Елин Пелин с взривилите се складове засега е овладяна. Отменено е частичното евакуиране на жителите на село Гара Елин Пелин, които вече могат да се върнат по домовете си. Това са потвърдили пред БТА от пресцентъра на общината.

Частичното бедствено положение в града и селата Гара Елин Пелин и Нови хан обаче остава в сила - поне до влизането на екипите на пожарната и сапьорите на мястото на инцидента. Това може да се случи и преди 24 часа след последния взрив, стига да се прецени, че е безопасно, обясни бившият МВР шеф Валентин Радев по БНТ. Пред Би Ти Ви обаче Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи, заяви, че се чакат 24 часа след последния взрив. "Последният беше в 7:53 часа. Започваме отначало да отчитаме времето  24 часа. След като минат, екипи могат да влязат при складовете“, каза той.

Пътят град Елин Пелин - село Гара Елин Пелин сутринта днес бе отворен, предаде БНТ.

"Обстановката в Елин Пелин е абсолютно спокойна. Животът лека полека се възстановява в нормалния ритъм", заяви председателят на Общинския съвет на града Богомил Бранков, цитиран от dariknews.bg. По думите му в момента има и мисия, която описва щетите. Вчера са били описани около десетина къщи - със счупени прозорци, паднали мазилки, но без по-сериозни щети. "Днес и утре ще продължат обходите, за да бъдат описани всички щети", допълни той.

Електричеството в района вече е възстановено, но не и газоподаването. Няма регистрирани превишения на средночасовите норми за серен диоксид, азотен диоксид и озон в село Гара Елин Пелин, съобщиха вчера от министерството на околната среда и водите. Няма превишения и на осемчасовата норма за въглероден диоксид, показват данните на мобилната лаборатория. Данните на атмосферния въздух след пожара в склада за фойерверки се получават на всеки кръгъл час, допълват от ведомството. От РЗИ-София област съобщиха, че няма риск за здравето на хората в района на взривовете. Вчера зам.-председателят на Национално движение "Екогласност" Петър Пенчев обаче заяви скептицизъм пред БНР, тъй като при висока температура, каквато е имало в складовете, се отделят диоксини и фурани - химически съединения, които са силно канцерогенни, но които мобилната станция не измерва.

С разследването на възникналите взривове и пожар край Елин Пелин се зае Софийската окръжна прокуратура. Екип на Националната следствена служба има готовност да започне оглед, незабавно след като приключат действията на служителите от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", и няма опасност от нови взривове.

Според някои експерти вероятно става въпрос за човешка грешка. Ректорът на МГУ проф. Ивайло Копрев пък коментира, че вариантът за човешка грешка би могъл да бъде изключен. "Чисто хипотетично, причината може да бъде дефектна заря, която се е възпламенила", посочи той пред Нова тв. "Силно се надявам хората, които правят експертизата, да намерят отговор на въпроса какво се е случило, за да се случат тези взривове. За Петър безопасността беше на първо място, не би си позволил и на милиметър да е извън правилата и регулацията", разказа ректорът на МГУ.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Елин Пелин, взрив

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?