Прокуратурата изпраща на съд медицинска сестра заради смъртта на младеж в ловешката психиатрия. Това става ясно от официално съобщение на държавното обвинение.
Зловещата трагедия нашумя през 2023 г. след разкритията на националния омбудсман за пожара, който избухна в държавната психиатрия в града и в който загина 25-годишен мъж, вързан в стая за изолация за наказание. Пациентът е бил вързан и изолиран часове наред, като са заобиколени всички правила, обяви тогава омбудсманът.
Сега държавното обвинение обявява, че Окръжна прокуратура-Ловеч е внесла обвинителен акт срещу жена на 66 години за причиняване на смърт по непредпазливост.
Тя отива на съд за "това, че на 02.10.2023 г., в гр. Ловеч, в „Първо мъжко отделение“ на Държавна психиатрична болница (ДПБ) - Ловеч, като медицинска сестра в това отделение, назначена по трудов договор, причинила смъртта на Г. Г. на 25 години (настъпила на 02.10.2023 г. около 19,30 ч."
Според държавното обвинение, смъртта е "настъпила в следствие на действие на висока температура и отравяне с газове на горенето), поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, като не изпълнила задълженията си, произтичащи от добра медицинска практика - да осъществи наложените мерки за временно физическо ограничаване на пациент с установено психично заболяване и с агресивни прояви по начин и в срок, разпоредени от лекар".
Това е станало в нарушение на наредбите за реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства, и за утвърждаване на медицински стандарт "Психиатрия%. "Така тя е допринесла за предизвикания от пациента пожар в т.нар. "мека стая", намираща се в Първо мъжко отделение в ДПБ - Ловеч", твърди прокуратурата.
Предстои делото да бъде насрочено за разглеждане в Окръжен съд – Ловеч.
Случаят нашумя през октомври 2023 г., когато тогавашния национален омбудсман и настоящ съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург Диана Ковачева направи разкрития за историята, както и за ужасяващите условия в психиатрията. В доклада й бе обявено, че в психиатричната болница в Ловеч "лекуват" с нечовешко и унизително отношение. Това бе констатация в доклада на омбудсмана, чийто екип тогава провери Държавната психиатрична болница в Ловеч, след като 25-годишен пациент почина по време на пожар на 2 октомври 2023 г., станал в стаята, където е бил вързан и изолиран. Оказва се, че жертвата Г.Г. е държан вързан часове наред вързан, въпреки нормативните забрани за това.
Стана ясно, че въпреки статута на държавните психиатрични болници и че са места за лишаване от свобода по смисъла на Конвенцията против изтезанията, то те не се проверяват от органите на прокуратурата. Ковачева препоръча тогава спешни проверки във всички държавни психиатрични болници на това как се прилагат принудителните мерки за физическо ограничаване. Тя настоява делото за пожара и смъртта на Г.Г. да се вземе на специален отчет от върховната прокуратура. А също и прокуратурата редовно да проверява психиатриите. На окръжния прокурор на Ловеч по онова време препоръчва да прецени дали да не се ползват вещи лица от друг район при разследването на смъртта на младежа.
ИЗ ДОКЛАДА НА ОМБУДСМАНА
От разкритията на националния омбудсман става ясно, че експертите на институцията са посрещнати в Ловеч от д-р Е., шефка на мъжкото отделение, където е възникнал пожарът и първоначално не са допуснати да влязат, макар че всички граждани и институции са длъжни да им съдействат. Оправданието е, че по случая се води разследване и трябва да има разрешение от наблюдаващия прокурор. Такова е дадено по телефона на д-р Е. и проверяващият екип влиза.
Д-р Е. не е била на смяна по време на пожара, но отишла, когато ѝ се обадили. Тя казала на проверяващите, че още не са готови заключенията от назначените по случая комплексна пожаротехническа и електротехническа експертиза и от съдебномедицинската експертиза за установяване на причините за смъртта на пациента Г.Г., както и че не са разпитани всички свидетели.
Д-р С. разказва, че на 2 октомври 2023 г. към 10 ч. пациентът Г.Г. е бил "психомоторно възбуден и я е бутнал". Затова тя назначила мярка "имобилизация" за два часа и "изолация" за 6 часа в т. нар. "мека стая". След това назначава втора имобилизация за още два часа и още една изолация, като твърди, че се е объркала. След това от д-р П. е наложена трета имобилизация до 20.00 ч. "Това означава, че от 10.30 ч. до настъпването на пожара в 19.40 ч. Г.Г. е бил изолиран в продължение на 9 часа и е бил вързан за четирите крайника за почти 6 часа".
По информация на д-р П. и на един по пациентите единствено на 2 октомври Г. се е изнервил след проведен телефонен разговор с майка си. В същия ден майка му е дошла на свиждане, но д-р П. не я е допуснала да се срещне с Г., тъй като според д-р П. той е бил агресивен.
Пациентите често преживяват изолацията като наказание, поради болезнени и некомфортни за тялото практики като връзване, но и поради чувството на унижение от невъзможността да ползват сами тоалетна, да се придвижат в пространството, да използват телесната си експресия, да заемат удобна поза за сън, обяснява омбудсманът. Целта на меките стаи е точно да се избегне това.
В случая с Г.Г., вместо меката стая да бъде използвана като щадящо и безопасно място за изолация, тя е използвана като "наказателна стая". "Още повече, пациентът г-н Г., е бил доведен в психиатрията на 9 септември от полицейски служители, но е подписал декларация за доброволно лечение. Близо месец след постъпването му и с оглед на провежданото му лечение следва да се предположи, че острата фаза на заболяването му е овладяна", обясняват експертите. От настаняването единствената му наложена мярка е "изолация" в деня на постъпването. Пациентите, контактували с Г.Г., не споделят да е бил агресивен към тях или към себе си. "Всички пациенти казаха, че са се разбирали добре с Г., той постоянно ги е черпил с цигари и кафе. Един от пациентите каза, че са били приятели", се казва в доклада.
В Наредбата не е разписано след като е назначена една мярка имобилизация (връзване) за 2 часа, това означава ли, че 5 минути след като е изтекла мярката, пациентът отново може да бъде вързан неограничен брой пъти. Така също, когато човек е бил изолиран за 6 часа, не е разписано колко пъти може да се продължи тази мярка за по още 6 часа. На практика, човек може да бъде изолиран всеки ден в продължение на 15 дни почти без прекъсване на мярката, възмущават се експертите.
В ловешката болница не е спазено и изискването пациент, по отношение на когото се прилага мярка за временно физическо ограничаване, да се наблюдава непрекъснато от медицинска сестра. Пациент разказва, че при пожара е чул Г. да вика и се опитал да отвори вратата на меката стая, но е било заключено. По това време Г.Г. в все още е бил фиксиран в стаята, където се е разразил пожарът.
По информация на д-р Е. детектори за дим са поставени само в стаите за изолация и звуковият им сигнал е много слаб и трудно се чува. В останалата част от отделението няма пожароизвестителна система. Записи обаче няма, защото камерите за видеонаблюдение не записват. Екипът на омбудсмана недоумява защо това е така и защо не сес съхраняват записи със звук. "Също така не е ясно защо детекторите за дим са поставени само в меките стаи и защо няма изградена система за звукова и светлинна сигнализация, която да е в коридорите и в манипулационната", пише в доклада. В края на март пожарната предписва на болницата "в обекта да се създаде необходимата организация по пожарна и аварийна безопасност" в съответствие с наредбата.