Медия без
политическа реклама

Маркет линкс: ГЕРБ води със 7,7% пред ПП-ДБ

Доверието в ДПС спада от 17% на близо 13%

01 Авг. 2024
Ако изборите бяха сега, резултатите биха изглеждали така - ГЕРБ биха взели 23% от гласовете, ПП-ДБ - 15.3%, ДПС - 12.8%, Възраждане - 11%, БСП - 6.9%, ИТН - 3.3%. "Величие" остават под бариерата за влизане в парламента с 3.7%. 
Ако изборите бяха сега, резултатите биха изглеждали така - ГЕРБ биха взели 23% от гласовете, ПП-ДБ - 15.3%, ДПС - 12.8%, Възраждане - 11%, БСП - 6.9%, ИТН - 3.3%. "Величие" остават под бариерата за влизане в парламента с 3.7%. 

Изненадващо одобрение на избирателите за евентуални предсрочни избори регистрира последното изследване на "Маркет линкс". Одобрение за вот през октомври изразяват 44% от гражданите, а 19% са по-скоро неутрални. Това показва проучване, финансирано и реализирано съвместно от Би Ти Ви и "Маркет ЛИНКС" и проведено сред 1008 лица над 18 г. в страната в периода 20-28 юли по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

39% от хората заявяват, че биха гласували на предстоящи избори, 20% са отговорили с "по-скоро да", 19% - не знаят дали ще гласуват, 8% - "по-скоро не" и 16% - няма да гласуват, показват данните. Според социолога Добромир Живков от "Маркет линкс" причините за това могат да се търсят в процесите в политическия живот, които все още не са приключили и в усещането, че все още има да се решават важни въпроси. "Все още има да се види какво ще се случи с ДПС и "Величие". Очевидно има някои хора сред българските избиратели, които търсят някакво позитивно развитие", заяви той. По думите му се забелязва известно желание за гласуване на хора, които са пропуснали да дадат своя вот на предните избори.

Живков обаче прогнозира ниска избирателна активност, добавяйки, че всичко зависи от хода на предизборната кампания и дали партиите ще организират само ядрата, или ще привлекат и друг електорат. "Засега се очаква активност отново под 40%. Тонът на кампанията и перспективата, която се дава от българските политици, ще определи колко български граждани ще са мобилизирани за вота", обясни още социологът.

Ако изборите бяха сега, резултатите биха изглеждали така - ГЕРБ биха взели 23% от гласовете, ПП-ДБ - 15.3%, ДПС - 12.8%, Възраждане - 11%, БСП - 6.9%, ИТН - 3.3%. "Величие" остават под бариерата за влизане в парламента с 3.7%. 

Размествания се забелязват главно в ДПС. Драмите там и разделянето на два лагера - на Ахмед Доган и на Делян Пеевски - се отразяват на нагласите на избирателите на движението. В сравнение с резултатите му на предните избори (17%), прогнозите за предсрочен вот сега показват над 4% спад (до 12.8). Единствено ПП-ДБ покачва малко резултата си - от 14% на 15%, което се дължи главно на спада на ДПС. 

"В ДПС не е ясно накъде ще се развият нещата след конфликта и разделението. "Възраждане" пък има специфика да мобилизира електората няколко седмици преди вота, наблюдава се специфично поведение при техните електорати", обясни още Живков. По думите му не се знае дали "Величие" ще влязат в НС наесен, но се вижда, че подкрепата се движи около 3.7%. "Там процесът не е приключил. След разрива също се чака да се види какво ще последва. Процесите във "Величие" приличат доста на тези в ДПС. Именно при последните има доста разместване, от 17.1% спада до подкрепа 12.8%. Това вероятно се дължи на конфликта в партията. Имаме две враждуващи страни и не се знае накъде ще поеме ДПС", коментира още Живков. Социологът обясни, че високият резултат на партията на предходните избори се е дължал и на ниската избирателна активност.

"Ако през октомври имаме избори, и има по-висока избирателна активност, това ще повлияе на това как ще се разпределят гласовете за политическите сили. ПП-ДБ има леко повишение, спад при ДПС. Това означава, че има желание за промяна на това положение, в което сме понастоящем, желание да се завърне част от електората. Все пак и там има процеси, Христо Иванов не е част от политическата сила", каза Живков.

 

РЕЙТИНГ

Президентът Румен Радев остава с най-високо доверие сред избирателите - 50%, следва Бойко Борисов - 20% и Слави Трифонов - 15%. В дъното е Делян Пеевски с 2% доверие, което според Живков се дължи на конфликта му с Ахмед Доган, който, по думите му, все пак е силна фигура, що се касае позитивното му влияние за етническия модел у нас.

"Именно отдалечаване на президента от ролята му за формиране на служебни кабинети влияе на повишение на рейтинга му. В случая това влияе позитивно за неговия личен рейтинг, защото януари 2023 година одобрението беше 39%, неодобрението беше 41%. Точно по времето на служебния кабинет, който тогава беше назначен именно от президента и затова сега Радев на фона на всички политически противоборства в страната естествено изпъкват", посочи още Живков.

По думите ми при лидера на ГЕРБ Бойко Борисов има спад в доверието с 3 пункта, но от всички председатели на партии той е на върха на класацията. "Слави Трифонов е с 15% доверие, което звучи ниско, но е високо на фона на общите изводи. Все пак всички политици в сегашната ситуация губят доверие в една или друга степен. ИТН все пак влиза в НС при евентуални избори, а Трифонов е марка сам по себе си в българското общество. Така че тук личният рейтинг по-скоро е подкрепата за ИТН", каза Живков.

Според него има ниска оценка за работата на служебния премиер Димитър Главчев и кабинета му. Доверието в институциите също е загубено, което говори за ниска оценка и ниски резултати.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Маркет Линкс

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?