Медия без
политическа реклама

"Хартиеното мнозинство" в ЦИК се разпадна

Комисарите от БСП и ИТН тихомълком се отказаха от скандалните изборни протоколи

27 Февр. 2023ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

Централната избирателна комисия (ЦИК) няма да оспорва решението, с което столичният административен съд отхвърли скандалните образци на изборни протоколи, които „хартиеното мнозинство“ сред членовете й въведе преди седмица. Така се получи, след като въпросното мнозинство внезапно се разпадна.

Миналата седмица комисарите, избрани от ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН, одобриха варианти на изборните книжа, които не позволяваха да се отчитат поотделно гласовете от двата вида хартиени бюлетини, които ще използваме на предсрочните избори на 2 април – класическите хартиени и машинните. По този начин на практика беше премахната възможността да се правят проверки дали резултатите от машинния вот са вписани коректно в изборните протоколи. Затова членовете на ЦИК от четирите формации станаха известни като "хартиеното мнозинство".

Политически формации и неправителствени сдружения обжалваха скандалното решение на ЦИК в съда и той застана на тяхна страна. Междувременно, дори партията на Бойко Борисов публично призова комисарите да се откажат от решението си – ход, за който политическите им опоненти се усъмниха, че е искрен.

Днес комисарите трябваше да решат дали да обжалват съдебното постановление пред по-висока инстанция – Върховният административен съд. Зам.-шефът на ЦИК Цветозар Томов, който напусна поста си на говорител на комисията заради скандала с протоколите, предложи да не се оспорва. Онези негови колеги, които са назначени от БСП и ИТН, този път тихомълком преминаха в неговия лагер – изглежда не искат повече да бъдат причислявани към „хартиеното мнозинство“. Членовете на ЦИК, избрани от ГЕРБ и ДПС, гласуваха срещу предложението на Томов, но от позицията на малцинство.

В крайна сметка, 8 комисари подкрепиха предложението да не се оспорва съдебното решение, а 6-има бяха против. ЦИК обаче взима решения с мнозинство от две трети и така такова не беше прието. Комисарите преминаха към други теми, а казусът увисна. Нещата така си останаха до края на заседанието и ЦИК не реши нищо.

Така комисията изпусна срока, в който да подаде касационната жалба - 3 дни от обявяването на решението на столичния административен съд. А това означава, че обжалване няма да има.

Ключови думи:

ЦИК, хартиена коалиция

Още по темата