Медия без
политическа реклама

Гешев търси защита срещу уволнение и в Конституционния съд

Легитимни ли са решенията на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, пита главният прокурор

Илияна Димитрова
Иван Гешев

Главният прокурор Иван Гешев търси защита от уволнение и от Конституционния съд. Той е сезирал съда с искане за тълкуване на Конституцията в частта за Висшия съдебен съвет, който е органът, кадруващ в съдебната власт.

В момента срещу Гешев има две процедури за предсрочно прекратяване на мандата, инициирани от доскорошното му вярно лоби в Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Междувременно парламентът свали от 17 на 13 гласа нужното мнозинство за уволнението му, като придаде и обратна сила на закона. Тоест след влизането му в сила той ще се приложи и най-вероятно ще се намерят 13 членове на Висшия съдебен съвет, които да гласуват срещу Гешев.

Мандатът на ВСС обаче изтече още през октомври. Съдиите, прокурорите и следователите избраха следващите си представители в органа, но парламентът не изпълни това си конституционно задължение и затова все още действа съветът с изтекъл мандат. КС наскоро се произнесе по изтеклия мандат на Инспектората към ВСС, като позволи до попълването му от парламента, да действа старият състав.

В петък, с останалите промени в НПК и съдебния закон, депутатите приеха, че магистратите трябва да проведат нов избор за членове на ВСС. Има подозрения, че изборът на новите попълнения в прокурорската колегия миналото лято се случи под диктовката на Гешев, а за съдийската колегия подозренията падат върху председателя на ВАС Георги Чолаков.

Сега Гешев праща три въпроса на КС. Той пита прекратяват ли се функциите на съвета с изтичане на мандата му и допустимо ли е да се формира нов с избраните през 2022 г. членове от професионалната квота на съдиите и прокурорите заедно с членовете по право - председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор. Третият въпрос е - конституционно допустимо ли е Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да взема решения по отношение на председателите на ВКС, ВАС, главния прокурор и другите административни ръководители в органите на съдебната власт.

Конституционно установеният мандат на членовете на ВСС е 5 години. Настоящият състав на ВСС продължава да функционира извън мандата. Това поставя въпроса за легитимността на неговите решения, а съмненията за тяхната валидност застрашават правната сигурност, пише Гешев до КС.

Още по темата