Медия без
политическа реклама

Борисов: Да си разменим с Гърция по едно пристанище без такси (видео, галерия)

Първо археолозите да извадят артефактите и после ще строим, заяви премиерът за газовата връзка с южната ни съседка

11 Ноем. 2019Обновена
Фейсбук

"Догодина, най-късно по това време, България ще може да доставя втечнен газ от САЩ, Катар, Кипър, Египет, Азербайджан". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на проверката на напредъка на дейностите по изграждането на междусистемната газова връзка България-Гърция. Началото на работите бе дадено през май от Борисов и тогавашния гръцки премиер Алексис Ципрас.

Днес Борисов подчерта, че с реализацията на газовата инфраструктура ще се постигне реална диверсификация на доставките на газ.

„Догодина ще можем да кажем на българите: "Вие нямате никаква зависимост и може да имате газ отвсякъде“, добави Борисов. Той уточни, че газовият хъб „Балкан“ и газовата борса, които се правят, ще осигурят по-евтин газ, тъй като ще има конкуренция.

„България и Гърция така трябва да разпределят ресурсите и възможностите, че те да ползват Черно море и Дунава, а ние – Егейско море“, акцентира Борисов, цитиран от правителствената пресслужба. Той подчерта, че газовата връзка България-Гърция ни свързва директно с Александруполис и ще бъдат обсъдени възможностите за изграждане на път между Александруполис и Димитровград, за да се свържат Черно море и Егейско море.

„Да си разменим по едно пристанище без такси. Гърция ще има Черно море, ние ще имаме Егейско море и то без войни, а на базата на взаимноизгодно сътрудничество“, заяви още министър-председателят.

По време на инспекцията на изграждането на интерконектора присъстваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и посланиците на САЩ Херо Мустафа, на Република Азербайджан Наргиз Гурбанова и на Гърция Димитрис Хронопулос. Пред дипломатите българският министър-председател заяви, че вече е извършена доставката на тръбите за първия километър от трасето.

„Първите тръби за изграждането на интерконектора Гърция-България са доставени. Това стана възможно, след като чрез подписването на няколко важни документа бе осигурено финансирането на проекта и бе гарантирана неговата правна устойчивост“, отбеляза министър Петкова в допълнение.

„Този проект е много важен за диверсификацията и енергийната сигурност. Енергийната сигурност е национална сигурност - каза посланикът на САЩ Херо Мустафа. - Сега очакваме да видим бърз напредък по този проект. Ние също така приветстваме намерението на българското правителство да подкрепи – посредством участие в собственост и резервиране на капацитет – плаващата платформа за съхранение и регазификация до Александруполис, коeто ще увеличи перспективата на интерконектора да превърне България в истински динамичен газов хъб“.

„За да се изградим интерконекторната връзка, трябва първо да пазим археология, да се извадят артефактите и после строим. Това е селище на 4000 години, има артефакти на 7000 години“, изтъкна премиерът Борисов пред гостите и уточни, че са инвестирани 4 милиона лева в археология. В тази връзка министър-председателят настоя университетите да започнат да обучават повече реставратори и археолози. „Осигуряваме ви финансиране, а учебната програма – изгответе вие – професорите и доцентите“, обърна са към специалистите по археология премиерът Бойко Борисов.

Проверка на строителните дейности по изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-Българи

Posted by Boyko Borissov on Monday, November 11, 2019

Интерконекторът между България и Гърция е един от седемте приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Междусистемната газова връзка ще доведе до реално разнообразяване на източниците на природен газ – чрез него ще получаваме азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други.

Газовата връзка между България и Гърция ще е с дължина 182 км, от които 150 км на българска територия. Тя започва от Комотини и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият ѝ капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ

Руски боен кораб стреля по германски военен хеликоптер

04 Дек. 2024

Коледни добавки ще има само за бедните пенсионери

04 Дек. 2024

Френската безработица вече не носи 2000 лв. от НОИ

04 Дек. 2024

Изгониха домоуправител от "Люлин", Главчев го назначи за вицепремиер

03 Дек. 2024

Киселова не успя заради намеса на Пеевски

05 Дек. 2024