Медия без
политическа реклама

Средно училище изпревари НПМГ по бал за прием на 8-класници

В СМГ влизането е най-трудно, паралелка в Испанската гимназия е най-желана от учениците

СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА

51-во средно училище в столицата изпреварва Националната природоматематическа гимназия (НПМГ*) по бал за прием след 7. клас, а Софийската математическа гимназия запазва лидерското си място по най-висок минимален бал, с който приема осмокласници. Т.г. той е 487.5 точки от 500 т. което е с 4.5 точки повече от м.г. По-високи са баловете и при останалите гимназии. Това става ясно след първия етап на класиране за гимназиите след седми клас, обявен днес от РУО-София. Проверката става в системата  https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код.

СМГ може да се похвали с най-високия минимален бал на паралелка - 493.25 точки за паралелката с профил математика и физика, с английски език. От същата гимназия са и двамата кандидат-гимназисти с най-висок бал - 500 точки.

След СМГ, на второ място по минимален бал е Първа немска гимназия с минимален бал за прием - 468.5 т. (465 т. за м.г.). На трето място е ТУЕС към ТУ-София - 464.2 точки (470 т. за м.г.), на четвърто - Испанската гимназия - 461 т. (456 т. за м.г.), а на пето - Втора немска гимназия - 449 т. (448 т. за м.г.). В Топ 10 по минимален бал се подреждат Втора английска гимназия (447.5 т.), следвана от Първа английска (442 т.), 51-во училище "Е. Багряна" (435 т.), което м.г. бе на девета позиция, Френската гимназия (432.5 т.) и НПМГ (431 т.).

В София на изпитите са се явили около 11 000 ученици. Те ще се борят за 229 профилирани и 181 професионални паралелки. Некласираните ученици са 1139, а свободните места след първи етап на класиране са 634. Записването на класираните ученици ще продължи от 15 до 17 юли включително в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за кандидатстващите в професионални гимназии и професионални паралелки.

В същия период от време (15-17 юли) се подават и заявления за участие във второто класиране. Заявленията се подават само в училището, в което е класиран ученикът на първи етап. Учениците, които не са класирани никъде, не подават заявление, тъй като участват автоматично в следващия етап. Резултатите от второто класиране ще бъдат публикувани на 21 юли.

 

Най-много пъти посочени като първо желание:

  • 164 Испанска гимназия „Мигел де Сервантес“, профил „Чужди езици“ с испански и английски - 544 пъти;
  • 91 Немска езикова гимназия „Проф. К. Гълъбов“, профил „Чужди езици“ с немски и английски - 439 пъти;
  • Втора Английска гимназия „Томас Джеферсън“, профил „Чужди езици“ с английски и испански - 286 пъти;
  • СМГ, профил „Математически“ (математика и информатика) с английски език - 215 пъти;
  • Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“, специалност „Строителство и архитектура“ с английски език - 206 пъти.

Най-често заявявани сред желанията паралелки:

Профилирани:

  • Втора Английска гимназия „Томас Джеферсън“, профил „Чужди езици“ с английски и испански - 2537 пъти;
  • Първа Английска гимназия, профил „Чужди езици“ с английски и испански - 2292 пъти;
  • 7. средно училище „Св. Седмочисленици“, профил „Чужди езици“ с английски и испански - 2183 пъти;
  • Втора английска гимназия „Томас Джеферсън“, профил „Чужди езици“ с английски и немски - 2153 пъти;
  • 164 Испанска гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“, профил „Чужди езици“ с испански и английски - 2024 пъти.

Професионални:

  • Национална търговско-банкова гимназия - специалност „Електронна търговия“ с английски и испански - 1448 пъти;
  • Национална търговско-банкова гимназия - специалност „Банково дело“ с английски и испански - 1359 пъти;
  • Национална търговско-банкова гимназия - специалност „Бизнес администрация“ с испански език - 1304 пъти;
  • Национална финансово-стопанска гимназия - специалност „Икономика и мениджмънт“ с английски език - 1281 пъти;
  • Професионална гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“ - специалност „Интериорен дизайн“ с италиански - 1272 пъти.

Още факти:

  • заявление с най-голям брой желания - 179;
  • кандидат-гимназисти с най-висок бал (двама) - 500 точки - в СМГ
  • най-висок минимален бал на паралелка - 493,25 точки - СМГ- профил „Математически“ (математика и физика) с английски език

 

Обяснение*

Директорът на НПМГ Ивайло Ушагелов не одобри сравняването на училища и парлалеки по бал, без да се отчитат всички особености. Във фейсбук той обясни, че в балообразуването в НПМГ освен изпитите по БЕЛ и математика участват и резултати от областните кръгояе на съответната олимпиада или от съответния модул от Националното състезание по природни науки и география "Акад. Любомир Чакалов". А в бала на въпросната паралелка с минимален бал от 431 т. участват по веднъж НВО по БЕЛ и по математика, оценките по химия и биология от свидетелството за 7.клас и точките от модулите "Талантлив биолог" и "Талантлив химик" на Националното състезание по природни науки и география "Акад. Любомир Чакалов", които са с трудност на областен кръг на съответната олимпиада.

"Това е единствената паралелка в София, а може би и в страната, за която учениците готвят химия и биология, освен БЕЛ и математика. Подобно е балообразуването за физиката, химията, биологията и географията. Само математическите нямат друго освен български език и математика. Затова и те са веднага след СМГ в класацията", посочи той. "Освен това при нас няма квоти. А в езиковите гимназии има и обикновено се дава минимален бал на момичетата, който е доста по-висок от този на момчетата. Там и коефициентите, с които се умножават НВО-тата е различен. Ама на кого ли му дреме за тия подробности?", допълни той.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

8 клас, гимназии

Още новини по темата