Медия без
политическа реклама

Борисов: България, Сърбия, Гърция и Румъния искат да са домакини на световното през 2030 г.

ЕС ще стане по-силен със Сърбия, смята премиерът

02 Ноем. 2018
Илияна Кирилова

България, Сърбия, Гърция и Румъния ще кандидатстват за домакини на световното първенство по футбол през 2030 г. Това обяви премиерът Бойко Борисов след четиристранната среща във Варна, където основен акцент бе бъдещото членство на Сърбия в ЕС. Той допълни, че през тази година страната ни вече била домакин на световно първенство, но по волейбол, съвместно с Италия. В момента у нас няма стадион, който да отговаря на критериите за мач от световно първенство. Наскоро обаче премиерът заговори за построяване на ново съоръжение за около 100 млн. лв.

Предложението за бъдещото съвместно домакинство на световно първенство по футбол е дошло от гръцкия премиер Алексис Ципрас, стана ясно от думите на Борисов. "Аз мисля, че предложението на Ципрас заслужава да го обсъдим и така, както България и Италия бяха домакини на световното първенство по волейбол, да кандидатстваме за 2030 г. четирите държави за световното първенство по фубтол", заяви Борисов.

"Що се касае до енергийната ефективност, приели сме всички диверсификацията е от съществено значение. Неслучайно ние кръстихме нашия газоразпределителен център "Балкан". Само думата "Балкани" е обобщаваща за всички. Тя е такава, че први Гърция еднакво важна с България" , заяви още премиерът, предаде "Фокус".

Европейският съюз ще стане по-силен с приемането на Сърбия, каза още Борисов. „Нашата четворка и събирането ни тук винаги са имали една цел. В рамките на ЕС да повдигнем нивото на свързаност – и енергийна, и инфраструктурна, дигитална и нашата политика никога не е била насочена срещу трети страни”, каза Борисов.

Според гръцкия премиер Алексис Ципрас четиристранните срещи са се превърнали в институция. Той припомни подписването на Преспанското споразумение за смяната на името на Македония. "Това споразумение ще има многобройни ползи за благоденствието и икономическото съвместно развитие на Югоизточна Европа. Може да допринесе и за задълбочаването на развитието на целия регион особено на Северна Гърция и Бивша югославска република Македония - да превърне региона в голям транспортен център", заяви Ципрас.

Преговорите за членството на Сърбия ще бъдат ускорени и ще се развиват по-добре, заяви пък румънският премиер Виорика Дънчила. Тя обясни, че Румъния е съгласна да се създаде работна група, която да разгледа възможностите за построяване на нови мостове над Дунав.

"Говорих за отношенията между Белград и Прищина, за необходимостта диалогът и разговорите да бъдат продължени с надеждата, че можем да избегнем каквито и да е инциденти и проблеми и че ще запазим мира и стабилността", заяви сръбският президент Александър Вучич.