Медия без
политическа реклама

Новият закон за личната помощ върви към нови проблеми

В половината общини у нас няма нито един кандидат за личен асистент

Илияна Кирилова
Дефицитът на кандидати за услугата личен асистент е една от спънките пред старта на личната помощ.

Иначе скучният отпускарски август тази година се оказа най-стресиращият месец в работата на служителите от дирекциите за социално подпомагане. Тогава плодове даде новият Закон за личната помощ, написан набързо от протестиращи майки на деца с увреждания и омбудсмана Мая Манолова. Човек вече трудно може да се ориентира във фаловете на цялото ново законодателство за хората с увреждания - едни останаха ощетени от новата финансова подкрепа, други - от медицинската експертиза, трети трябва да връщат помощи, за да получат личен асистент. Именно проблемите на тази трета група хора са на дневен ред в началото на есента с реалното влизане в действие на новите правила, по които се осигуряват асистентите.

По последни данни на Агенцията за социално подпомагане потребност от услугата са заявили едва 15 785 лица с трайни увреждания от общо 77 600 правоимащи, а личен асистент вече имат 5360 от тях. Т.е. около 64 хил. души, или в 80 на сто от случаите, за които уж бе предназначен, законът не работи.

Както "Сега" писа, държавата реши да спести именно от тази най-безпомощна категория свои граждани, като ги накара да си плащат за личния асистент. С тази цел изисква от тях да се откажат от стотината лева, които сега идват до тях под формата на добавка от НОИ за чужда помощ, и да ги предоставят на съответната община, която им осигурява личния асистент. Заради това прехвърляне миналия месец се стигна и до забавяне на пенсиите на част от хората, въпреки че те са единственият им доход. Изправени пред този труден избор, повечето от хората, които подлежат на включване към новия регламент, се отдръпнаха от него. Не защото социалната услуга не им е потребна, а защото законът ограбва от малкото, с което живеят.

В  Шумен, една от общините с най-голям брой потребители по социалния проект "Подкрепа за независим живот" (500 души), в началото на септември новият закон заработва едва за 20 души, въпреки че общинските служители обработват документите на педал и почти денонощно. "Хората идваха, за да подадат заявление, но като чуеха, че срещу 50-60 часа асистентска грижа в рамките на един месец пенсията им ще се стопи с почти сто лева, започваха да си правят сметка дали си струва. Питаха защо законът е направен така. Накрая само тези, които бяха получили асистентска помощ над 100 часа, подаваха заявления. Само за тях новият закон е по-изгоден. По стария проект, при който дейността е делегирана от държавата, часовете са ограничени до четири на ден. Останалите потребители предпочитат безплатната услуга, която са ползвали до момента по общинския проект,

 

който не им бърка в джоба

 

С удължаването му външната помощ им е гарантирана до Нова година", казва зам.-кметът по социалните дейности в община Шумен д-р Светлана Маркова и се пита какво ли ще стане, ако догодина старата програма не получи шанс за още живот.

Тези хора ще трябва да избират дали да преживяват с още по-мизерни средства, но да има кой да им донесе един хляб. Какво ще стане и с останалите, чиито по-малко проценти трайни увреждания не им дават право на личен асистент по новия закон, въпреки че са не по-малко зависими от чуждата грижа? А какво ще стане с трудноподвижните възрастни, които нямат ТЕЛК? Кой ще ги разкарва по комисиите за експертна оценка? Как ще продължи и услугата домашен помощник по социалния патронаж, по която човекът трябва да е не само безпомощен, но и с ниски доходи? Според д-р Маркова занапред по-големият проблем може би ще възникне точно при тази група хора, чиито домашни помощници ще предпочетат да станат лични асистенти по закона, след като се увеличи часовата ставка на тяхното заплащане. Колкото и часовете за лична помощ да не стигат на самите хора, това за тях означава по-високи надници.

Галя (името на жената е променено по нейно желание) и останалите членове на семейството обгрижват ежедневно седналия в инвалидна количка 21-годишен син на жената, без каквото и да е заплащане. Тя е категорична - докато не се направят законови промени и не се промени

 

унизителната и субективна социална оценка,

 

която се прави от неспециалисти, семейството й няма да ползва асистент, пък било то и човек  от семейството. Няма такава методика, която да може обективно да прецени колко точно часа са необходими ежедневно за обгрижването на един човек с увреждане. Кой може да каже как се определя времето, нужно за смяната на един памперс например, колко време е нужно, за да бъде нахранен конкретният човек, колко часове са необходими, за да бъде изкъпан?  А през почивните дни, когато няма часове за лична помощ, този човек трябва ли да спре да живее, пита жената.

"Докато синът ми беше ученик, имаше асистент по общинската програма. Въпреки че е напълно зависим физически, със 100% чужда помощ - с ДЦП и епилепсия, не подадохме молба за лична оценка и не смятаме и занапред да се възползваме от Закона за личната помощ", казва Галя. Справка, поискана от "Сега" от АСП, сочи, че от сключените общо 5360 трудови договора с лични асистенти в страната 4323 са влезли в трудовоправни отношения с човек от семейния кръг. 

За хората, които нямат близък, който да ги обслужва, грижата по новия закон е задължение на общините. Никак обаче не е лесно да намериш подходящ кандидат за тази хем тежка, хем нископлатена работа. Затова и голяма част от хората, които се наемат да се захванат с нея, са пенсионери с добро здраве. Кандидатите за лични асистенти, одобрени и вписани в регистрите на общините в цялата страна, са общо 3711. Списъците на 131 общини обаче са празни. Така хората, които нямат доверен човек, на чиято помощ биха могли да разчитат, остават затворници в домовете си, докато не се появи подходящ кандидат за личен асистент. До момента нито една община не се е възползвала от предвидената в закона възможност да съфинансира услугата, за да я направи по-привлекателна за личните асистенти, подчертават от АСП.

Затова пък в средата на лятото много кметства тръгнаха да набират лични асистенти с обяви на страницата си, да ги издирват чрез бюрата по труда, чрез сайтове за работа. Но набирането им в кметските регистри при ниската тазгодишна часова ставка от 3.37 лв. е

 

трудна задача

 

Възнаграждението е в рамките на минималната работна заплата, но само срещу отработени максимални 168 часа. А хората с индивидуална оценка, отговаряща на максималния брой часове, са малко. Избралите асистентска грижа по новия механизъм с външен асистент най-често подписват договор с човека, който ги е обслужвал по стария проект. Вече са се опознали, имат си доверие.

Наредбата към закона не поставя изрично изискване кандидатите за асистенти да са обучени за предоставяне на услугата по новия закон. Представянето на документи за завършен курс на обучение или наличие на подходящо образование и квалификация може само да им даде предимство при подбора. Законът за личната помощ поставя изисквания към кандидата за работата да не е поставен под запрещение, да не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер и спрямо него да не са налагани мерки по Закона за защита от домашното насилие на ползвател на лична помощ. 

Малко след стартирането на услугата в община Кюстендил се търсеха подходящи лични асистенти на седем лица с право на услугата. "Имаме база данни с асистенти, които смятаме да пренасочим към личната помощ по новия закон. Въпросът е в това, че трябва нуждите на потребителя на услугата да отговарят на качествата на личния асистент", разяснява Радмила Рангелова, зам.-кмет с ресор "Социални дейности и проекти". В общината вече има 65 сключени и регистрирани в НАП тристранни договора. 142-ма пък са предпочели да ползват финансираната от държавата стара услуга, въпреки че отговарят на условията по новия закон.

За пълно стъписване на хората пред новите правила за получаване на личен асистент признават и от община Гоце Делчев. "Направихме разяснителна кампания, но това не помогна. В началото на септември хората, заявили желание за личен асистент и преминали през индивидуална оценка, бяха само осем души. Идваха заедно с личния си асистент, предимно хора от семейството.  Заплащането на този труд е недостатъчно, тези, които искат външен асистент, трябва да му заплатят допълнително, ако могат. По националната програма личен асистент ползваха 80 души, като 70 от тях предпочетоха да останат в нея. Това се случва и в другите общини, не само при нас", разяснява Саид Иброш, зам.-кмет по социалните въпроси.

"В регистъра имаме около десетина лични асистенти. Набирането им е много трудно. В момента търсим личен асистент на един мъж по Закона за личната помощ. Ще се постараем да му намерим човек от регистъра, но трябва да се знае още, че и потребителите често са с много изисквания. Някои от тях сменят външните си асистенти на месец - два. Очакванията им надскачат задълженията му по трудов договор. Хората са безпомощни, искат личният им асистент да им изпере килимите, да им измие прозорците, да им прекопае градината, да им направи зимнина... Живи хора, и от двете страни има всякакви", коментира д-р Светлана Маркова от община Шумен.