Медия без
политическа реклама

ПРОРОЧЕСТВА

Атаката над Капитолия и тълпите на Гоя

Никой друг художник не е уловил по-добре колективната заблуда и масовия фанатизъм

Wikipedia
На знамето би могъл да е Тръмп... фрагмент от „Погребението на сардина“, 1808-1812

Мрачното изкуство на Франсиско Гоя, първия истински модерен художник, трябва да бъде изложено в музея "Метрополитън" в Ню Йорк следващия месец, а американците сега спешно имат нужда да разгледат неговите изображения. Защото преди повече от 200 години този испански художник перфектно е уловил колективната заблуда и масовия фанатизъм, които се струпаха в Капитолия на САЩ по-миналата седмица. Тълпата от поддръжници на Тръмп, които нападнаха дома на американската демокрация, беше толкова разпалена, колкото и тълпата, която марширува с обезумели очи зад маниакалния музикант в „Поклонението в Сан Исидоро“, и също толкова опасна, колкото омагьосаната тълпа на 2 май 1808 г., предвождана от харизматичния им идол с козя глава.

В музея ще пристигне и „Погребението на сардината“ - там множеството се извива в делириум около огромно знаме с безумно ухилено лице. На пръв поглед изглежда, че това е радостна карнавална сцена, но погледнете по-отблизо и интензивността на техния обред става обезпокоителна, когато забележите това лице на знамето, техния празен господар на танца. В него определено има нещо Тръмпово.

Гоя веднага щеше да разпознае суматохата, обзела Америка, в която Тръмп многократно твърди, че е спечелил изборите, които загуби, а голям брой хора му вярват без никакви доказателства. Няма нищо ново, нито особено американско в това, че трескавият ирационализъм побеждава разумното мислене. Той би се забавлявал, изобразявайки тълпите във Великобритания, както и в Америка, които се събират без маски, за да протестират срещу заключването и да отричат съществуването на COVID-19. В крайна сметка няма голяма разлика между тях и масовите фанатици, изобразени в картините му за испанската инквизиция, одобрила изтезанията на рационалисти и учени.

Гоя дори даде име на сегашното ни положение в един прочут офорт с изображение на мъж, подпрял глава на бюрото си, сякаш се отказва от опитите да разбере света. Около отчаяната му фигура от мрака се материализират странни нощни чудовища с блестящи студени очи на бухали и котки. Отстрани на бюрото му има надпис, който се превежда като: „Сънят на разума ражда чудовища“.

Гоя е бил

 

свидетел на възхода и падението на разума

 

Той е роден през 1746 г., във века на Просвещението и възхода на науката. Изглеждало е възможно политиката и обществото да бъдат пресътворени на рационална основа. Ранните картини на Гоя, най-радостните му, ярко оцветени платна, пълни с усмихнати съвременници, блестят от просвещенски оптимизъм. Но в началото на 90-те г. на XVIII в. години болест го оставя напълно глух, което, изглежда, е променило начина, по който той вижда света.

Един офорт от неговата серия „Лос Капричос“ от 1799 г. показва двама мъже с катинари на ушите. Единият е хранен с лъжица, докато ходи на сън. Това е изображение на затворените умове, но може би и опит да покаже своята изолация в свят на тишина. Всъщност загадъчната, необяснима странност на Капричиите кара всички ни да се чувстваме така, сякаш се опитваме да намерим думи за драма, която не можем да проумеем.

Но не само загубата на слуха помрачава изкуството на Гоя - а също и историята. Френската революция през 1789 г. е завършекът на Просвещението и тя слага край на древните, абсурдни неравенства. И все пак, когато гилотината тръгва, се случва точно обратното на рационалното. Картината на Гоя на Сатурн, изяждащ едно от децата си, е визия за насилието на

 

Революцията, която поглъща собствените си създатели

 

Предполага се, че Наполеон е взел властта, за да сложи край на хаоса. През 1808 г. той напада Испания, отприщвайки ада, който Гоя изобразява в своята графична поредица „Ужасите на войната“.

И все пак по времето на Гоя има и друг модел Просветена революция. Когато британските колонисти в Америка се разбунтуват през 1765 г., сред техните лидери са световноизвестният учен Бенджамин Франклин, както и политици, които вече говорят за човешките права. В сравнение с Испания на Гоя, където архаичното религиозно преследване и дивият фанатизъм са задушили Просвещението, САЩ с окуражаването на „Живот, свобода и преследване на щастието“ бяха трансатлантическа утопия. Ще отнеме време, докато нейното ужасно сляпо петно - робството, подкопае тази надежда.

Големите неокласически паметници във Вашингтон, окръг Колумбия, се появяват през живота на Гоя. Хармоничният им дизайн възпява красотата на разума в същото време, в което художникът става свидетел на провала му в Испания. Сградата на Капитолия е започната през 1793 г. като част от големия план на Пиер Чарлз л’Енфант за просторен, спокоен, но възвишен монументален Вашингтон, чиято класическа геометрия изразява непоклатима вяра в рационалния републикански оптимизъм. Гоя се завръща в Мадрид същата година, след като е загубил слуха си и надеждата си за човечеството.

Увереността и оптимизмът на Л’Енфант сега, изглежда, изчезнаха. Мрачният песимизъм на Гоя има много повече значение в последните дни от управлението на Тръмп. Нахлуването в Капитолия донесе ужасяващите представи на испанеца във Вашингтон, а логическата архитектура на Капитолия се сблъска с хаоса, който го изпълни. Неокласицизмът среща Гоя, разумът е обхванат от лудост, а беззаконието заплашва да погълне републиката.

Изложбата „Графичното въображение на Гоя“ ще гостува в "Метрополитън", Ню Йорк, от 12 февруари до 2 май - ако, разбира се, противоепидемичните мерки отново не объркат нещо.

Ключови думи:

капитолия, Франциско Гоя

Още по темата