Медия без
политическа реклама

Фантастични животни и проклятието на Роулинг

Трета част от предисторията на Хари Потър идва след поредица имиджови сътресения

снимка: Александра филмс
Бандата на Дъмбълдор.

Колко различно изглежда премиерата на "Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор" от началото на века, когато феновете очакваха поредния епизод на "Хари Потър"! Предисторията за магическия свят, преди в него да влязат Хари, Рон и Хърмаяни, никога не достигна култовия статут и доходността на оригинала, а двегодишната пандемия разклати сериозно филмовата индустрия, но причините далеч не свършват с това.

През 2020 г. авторката Джоан Роулинг се оказа мишена на "културата на отхвърляне" заради своето чудесно есе, в което обяснява защо транс жените не са точно жени. А Джони Деп, звездата от "Фантастични животни: Престъпленията на Гринделвалд" затъна в кални съдебни битки с бившата си съпруга Амбър Хърд, макар все още да не е напълно изяснено от закона дали я е биел, или не. Това закономерно доведе до изхвръкването му от франчайза и замяната с по-добър и по-подходящ за ролята на хладнокръвен злодей актьор - датчанина Мадс Микелсен. И като капак, Езра Милър го закъса само ден преди бляскавата премиера на "Тайните на Дъмбълдор", като се държа агресивно в бар в Хавай. 

Че времената са други, говорят и личните акаунти на писателката, най-активна в Туитър. Енергично рекламираща предишните два епизода, този път тя мълчи, не каза нито дума и на премиерата на "Фантастични животни" в Лондон. И макар да казват, че лоша реклама няма, всички тези събития не работят в полза на Warner и новата им високобюджетна продукция; боксофисът от първата седмица, макар в нея да не влизат САЩ и Китай, е по-слаб от очакваното.

А самият филм е приятно семейно развлечение, далеч от най-зашеметяващите епизоди на "Хари Потър", но по-добър от хаотичния и претрупан със сюжет "Престъпленията на Гринделвалд". Микелсен превъзхожда Деп, фантастичните животни са повече и по-дълго в кадър, а отделът за cgi (компютърно генерирани изображения) е постигнал похвални резултати. Джуд Лоу-Дъмбълдор и Еди Редмейн като зоомаг Нют Скамандър се завръщат в познатите роли; забравила бях колко симпатичен е Дан Фоглър като единствения мъгъл в магьосническата партия шах.

Като цяло "Фантастични животни" се цели в малко по-зряла аудитория от (поне първите) епизоди на "Хари Потър", с препратки не само към германския нацизъм (във втори епизод и сега), но и към днешните времена на разделение, омраза и политически игри. Успели са да пласират и тънка гей нишка с участието на Дъмбълдор и Гринделвалд, заради която Китай отряза шест секунди от филма (толкова е тънка). Знаем от "Вакантен пост", че Роулинг е също тъй забележителна в писането за възрастни, колкото и за деца. Сценаристиката обаче не е нейната стихия. Поради това и в тази серия, която също като предишните две не почива на литературна основа, нейните многоизмерни сюжети губят кохерентност и им липсват някои причинно-следствени връзки, а многобройните герои не успяват да оставят отпечатък в паметта на зрителя - освен ако не е ревностен фен на поредицата. Накратко, разполагаме с мрачен вълшебен свят, където все пак хепиендът е гарантиран, с неколцина отлични актьори и със зрелищно поднесена продукция, в която всеки декор, костюм и къдрица са изпипани. Просто магията не е онази, която витаеше около Хари Потър.

🚨НОВ ТРЕЙЛЪР🚨На 15 април се завръщаме в света на магията! Очаквайте "Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор" в кината и IMAX.#SecretsOfDumbledore

 

Още по темата