Сър Дейвид Атънбъро - легендарният британски естественик и популяризатор на природата и грижите за нея, навършва днес 99 години. И не спира да работи! Премиерата на новия му филм "Океан" се състоя във вторник в Лондон в присъствието на крал Чарлз, предава Ройтерс. В него живата легенда на естествознанието показва, че има надежда за бъдещето на океаните въпреки щетите, които сме им нанесли.
"След почти 100 години на планетата вече разбирам, че най-важното място на Земята не е на сушата, а в морето", казва той в трейлъра на филма. В "Океан" Атънбъро представя предизвикателствата, пред които са били изправени моретата през целия му живот - от разрушителните промишлени риболовни практики до масовото избелване на кораловите рифове.
"Когато Дейвид Атънбъро започна, имаше два телевизионни канала и всички го познаваха като гласа на природата. Сега има стотици канали, социални мрежи, но той все още е гласът на природата", казва в интервю Енрик Сала, изпълнителен продуцент на филма.
Най-известният природолюбител на нашето време е роден на 8 май 1926 г. Науката е в кръвта му – детството си прекарва в кампуса на Лестърския университет, на който е директор баща му. Фредерик Атънбъро и съпругата му имат трима синове – Дейвид е средният, но по време на Втората световната война към фамилията се присъединяват и две момичета от еврейски произход, чиито близки са загинали в Холокоста. По-големият брат е световноизвестният режисьор на "Ганди" и носител на "Оскар" сър Ричард Атънбъро, починал през 2014 г.
Още дете Дейвид създава нещо като музей, съдържащ най-различни природни обекти: фосили, птичи яйца, минерали… Три години по-късно Атънбъро посещава лекция на канадския природозащитник Арчибалд Белейни. Именно тя вдъхновява 10-годишното момче да се занимава с опазване на биоразнообразието. Избира най-логичното за себе си образование, след като завършва гимназия – Кеймбридж, където учи геология и зоология.
"По онова време беше нечувана идея - че човечеството застрашава природата. До ден днешен това е основен мотив в работата на Дейвид", казва приживе по-големият брат на Атънбъро.
Така започва мисията му да показва и разяснява планетата ни, да ни учи на любов към природата. Популяризира природния свят в продължение на седем десетилетия, като гласът и лицето му се превръщат в запазена марка на любовта към всичко живо покрай нас. Най-известните си творби заснема за БиБиСи. При това първоначално Атънбъро не си представя, че ще създава телевизионно съдържание – той има желание да разказва за природата по радиото, дори няма телевизор у дома.
Сър Дейвид е заемал ключови постове в ръководството на БиБиСи, а преди години беше избран от зрителите за най-обичаната личност в историята на британската обществена телевизия. Но неговата страст е да пътува и да се среща с животни, а не да се менажира, назначава и уволнява. Всяко природно кътче е запечатано от Атънбъро и снимачния му екип - от далечни острови и гъсти джунгли до горещи пустини и дълбините на океана.
Автор на стотици филми, Атънбъро печели огромна популярност със снимания в края на 70-те "Животът на Земята". Поредицата привлича повече от 500 млн. зрители. Така той се превръща в най-известния защитник на нашата планета – усилия, оценени в средата на 80-те и от кралица Елизабет II, която го ръкополага за за рицар.
За дейността си сър Дейвид Атънбъро е носител на стотици награди, има почетни титли от 32 университета, а над 20 растителни и животински видове са кръстени на него. Сред тях има и изчезнали...
"Имах необикновен живот. Едва сега оценявам колко необикновен е бил. Когато заснемах първите си филми, мислех, че се намирам сред дивата природа и бродя из девствени земи, но това е било илюзия. Трагедията на нашето време се е случвала около нас почти незабележимо с всеки изминал ден – прогресивният упадък на биологичното разнообразие на нашата планета и загубата на дива природа", пише той преди шест години в книгата си "Живот на нашата планета".
Днес Атънбъро добавя оптимистично: "Не е твърде късно. Спасим ли планетата, спасяваме себе си."
На 94 години природозащитникът се регистрира в социалната мрежа "Инстаграм", като успя да натрупа 1 милион последователи за космическите 4 часа 44 минути и с това си осигури място в Рекордите на Гинес. Неговият първи пост гласеше: "Правя тази крачка, за да изследвам нови за мен начини за общуване. Защото както знаем, светът е под заплаха. Континенти горят. Ледници се топят. Коралови рифове изчезват от океаните. Списъкът продължава още и още..."
През април неуморният Атънбъро подкрепи инициативата "Съживи нашия океан", която цели да помогне за защита на поне 30% от океаните до края на десетилетието. Тя се ръководи от неправителствената организация Dynamic Planet в сътрудничество с програмата Pristine Seas на британското Национално географско дружество и ще подпомага местни общности в усилията им за създаване на морски защитени зони в крайбрежните води.