Медия без
политическа реклама

По следите на додо

Остров Мавриций предлага не само красиви плажове, но и близка среща с екзотични животни, невероятна кухня и уникална културна смесица

20 Март 2023
Pixabay
Мавриций предлага невероятна природа

Мавриций е единствената страна в света, където никой не пита дали ви харесва. Просто защото отговорът е един. Може ли да не харесаш остров с безкрайни плажове, топло море и всякаква екзотика, разположена само на една ръка разстояние?

Тропически рай, разположен в Индийския океан, близо до Мадагаскар и френския остров Ла Реюнион, Мавриций е дестинация, която има какво да предложи, ако искате да се отпуснете, да изследвате разнообразни пейзажи от пищна природа до невероятни сини води и да откриете невероятна културна смесица. Мавриций се простира на площ от 2040 кв км. и пресичането на острова от север на юг отнема само час и 15 минути, което спестява изнурителното пътуване за посещение на различни забележителности.

Удивителното е, че

 

Мавриций има над 27 микроклимата,

 

които могат да се усетят, когато се преминава от регион в регион. Тук климатът е тропически през лятото, субтропичен през зимата, морски - през цялата година. Има сезон на циклоните, дъждовен сезон, сезон на югоизточните пасати /от март до ноември/... Дъждът обикновено е проливен, но кратък, и по-скоро облекчава, отколкото дразни в горещото време.

Изчезналата вече птица Додо е национален символ и може да се види навсякъде на острова, но само под формата на сувенири и статуи. Историята й е всъщност е много тъжна. Птицата Додо е била красива голяма птица (23 кг), която обаче не може да лети. Когато арабите първи стъпват на Мавриций, започват да ловуват птицата заради месото. Холандците пък донасят на острова плъхове, маймуни и прасета, които изяждат яйцата й. Додо снася само по едно яйце на година, така че популацията й бързо намалява и за последно е видяна през 1681 г. Днес тя украсява герба на Мавриций.

Повечето хора пристигат на Мавриций за луксозна почивка сред бели пясъчни плажове и тюркоазени води. Но Мавриций е много повече. Той е невероятна смесица от култури - креолска, френска, английска, индийска. И още по-пъстра и неповторима природа.

Един от най-живописните маршрути на острова е пътят, който води до Маконде - естествен скалист нос, от който се открива впечатляваща панорама към Индийския океан. Според легендата името „Маконде“ идва от периода на робството - тогава бегълците от племето Маконде в Мозамбик идват да търсят убежище на Мавриций. Други смятат, че е кръстен на губернатора Жан Батист Анри Конде, който е построил криволичещия път към скалата и стълбите, водещи към мястото, откъдето можете да се любувате на забележителния океан, близкото крайбрежно село и случайните рибари на брега.

Близо до Маконде се намира още едно място, свързано с трагичното минало на острова в колониалната епоха - Льо Морн. Тук

 

избягалите роби са се криели в пещери в планината

 

и са се хвърляли от скалите при опасност да бъдат върнати обратно. Днес мястото носи името "Долината на костите" и има мемориален комплекс със скулптури, открит през 2009 г.

Всъщност трагичната история най-добре може да се разбере в столицата на Мавриций - Порт Луис. Тук се намира Ааправаси Гат - имиграционен терминал, където можете да проследите отпечатъците на около половин милион души, които са пристигнали тук в търсене на по-добро бъдеще. Това е най-голямата човешка миграция в историята - между 1834 и 1923 г., когато британците опитват да премахнат робството, като довеждат на острова индийци като наемни работници в захарните плантации. Ааправаси Гат до пристанището е мястото, където те са пристигали, и през 2006 г. то е обявено от ЮНЕСКО за обект на световното наследство. В музея може да се научи не само историята на тази почти вековна миграция, но и да се види начина на живот на имигрантите.

В Порт Луис може да се види и как е изглеждало колониалното управление на острова - във форт Аделаида, който се намира на върха на малка планина. Оттам се открива и красива гледка към цялата столица.

Друга забележителност на Мавриций е огромното кратерно езеро Ганга Талао или Гранд Басин, което се намира на 550 метра височина и е

 

свещено езеро за индусите. 

 

На неговите брегове е разположен най-големият индуистки храм извън Индия, посветен на Шива. Тук са издигнати две гигантски статуи на Шива и Дурга Мата, към които се стичат многобройни поклонници по време на празника Маха Шивратри. По средата на езерото има островче. Според легендата, ако човек стъпи на брега му, го чака бърза смърт. Обявяването на езерото за свещено е свързано с друга легенда. През 1897 г. свещеник сънувал, че водата в езерото идва от свещената река Ганг. Бог Шива носел водата на река Ганг на главата си, за да предпазва земята от наводнения. Но когато се разхождал на Мавриций, случайно излял част от водата, която се стекла в гърлото на вулкана и образувала езерото Ганга Талао. Новината за съня бързо се разнесла и от следващата година жителите започнали на организират поход-поклонение за празника на бог Шива Махашиваратри, за да си напълнят от свещената вода. Оттогава езерото се нарича Ганга Талао /Ганга идва от река Ганг, а талао означава "басейн" на местния диалект/.

Мавриций предлага и

 

много възможности за срещи с екзотични животни.

 

Една от най-популярните атракции е плуването с делфини. Това е целогодишно занимание в Черната река или залива Тамарин. До там се стига след вълнуваща обиколка с моторна лодка или катамаран, която може да бъде съчетана с гмуркане около красивите рифове.

Също толкова близка среща, но с хищници предлага природният парк "Касела". Паркът е открит през 1979 г. и се простира на повече от 350 хектара, като е разделен на 5 зони, всяка със собствена уникална характеристика.

Първоначално "Касела" е бил създаден с цел съхраняване на изчезващите видове птици. Една от тях е розовият гълъб, който се среща само на този остров и е вписан в Червената книга. Сега в Касел има около 2500 вида пернати. Тук можеш да си пообщуваш отблизо и с огромни костенурки и лъвове. Костенурките се разхождат свободно и децата могат дори да ги пояздят. Близката среща с лъвовете е малко по-сложна и зависи от това с какви финанси и нерви разполагате. Първият вариант е просто да се снимате и погалите лъвовете. Вторият вариант предвижда едночасова разходка с два лъва по територията на парка, като накрая ще получите лиценз, че можете да работите с тези животни.

Сред най-популярните атракции са и взаимодействието с носорози, сафари квадроциклетът и др. Тук се намира и най-дългата въжена линия, която е предизвикателство за търсачите на силни усещания. Авантюристите могат и да скочат с бънджи в каньона от 40-метрова платформа.

 

Полезно

Активният туристически сезон на Мавриций съвпада с европейската зима - декември – април. Тогава средните температури около 30 градуса по Целзий. Най-ниски са температурите в периода от юли до септември - около 22 градуса по Целзий. Западните и северните райони са по-топли и относително по-сухи от източните. Най-удобно е да се пътува с чартърни полети, които от България се организират от "Емералд Травел". Полетът е около 11 часа. Местната валута е мавританска рупия (MR), но няма проблем да се плати в долари, евро или с кредитна карта.

Ключови думи:

Мавриций