Руанда и Демократична република Конго подписаха във Вашингтон мирно споразумение за прекратяване на боевете в източната част на ДР Конго, а президентът на САЩ Доналд Тръмп се похвали, че по този начин САЩ са си осигурили доходоносни права за добив на редки полезни изкопаеми, съобщи "Гардиън".
На церемония в Белия дом външните министри на двете африкански страни подписаха мирното споразумение. Така те се ангажираха да изпълнят споразумението от 2024 г., според което руандийските войски ще се изтеглят в рамките на 90 дни. Освен това Кигали и Киншаса се задължават в същия период да основат и рамка за регионална икономическа интеграция.
Договорката, постигната с посредничеството на Катар и САЩ, има за цел да сложи край на десетилетен конфликт, коренящ се в геноцида в Руанда през 1994 г. Тази година, при новата ескалация на напрежението в района бунтовническата групировка М23 осъществи бързо териториално настъпление срещу конгоанската армия и нейните съюзници в източната част на ДРК (виж картата по-надолу). При тего бяха убити хиляди хора, а стотици хиляди бяха изселени.
„Те се бореха с това в продължение на много години с мачете в ръце. Това е една от най-лошите войни, една от най-лошите, които някой някога е виждал - каза Доналд Тръмп преди церемонията по подписването. - Като част от споразумението, ние получаваме за САЩ голяма част от правата за добив на минерали в Конго. За тях е голяма чест да бъдат тук. Никога не са си мислили, че ще дойдат.“
В новинарските емисии влезе и моментът, в който той направи комплимент на Хариана Верас, репортерка от ДР Конго в Белия дом, като я нарече "прекрасна".
"Не ми е позволено да го казвам, защото може да стане краят на политическата ми кариера, но вие сте прекрасна и бих искал да има повече репортери като вас", каза американският президент на притеснената журналистка.
Trump calls @HarianaVeras, a White House reporter from the DRC, beautiful, during the peace agreement between Rwanda and the Democratic Republic of the Congo at the White House brokered by the Trump administration. pic.twitter.com/GmxF9vJxVs
— Roya News English (@RoyaNewsEnglish) 28 юни 2025 г.
Споразумението дава възможност на администрацията на Тръмп да се възползва от изобилните подземни богатства района. То има за цел да привлече западни инвестиции в минните сектори на двете страни - там има находища на тантал, злато, кобалт, мед и литий, което ще даде достъп на САЩ до тези критични редки метали.
Външният министър на Конго Терезе Кайиквамба Вагнер на свой ред подчерта клаузите за зачитане на суверенитета, записани в споразумението.
"Подписвайки, ние потвърждаваме една проста истина. Мирът е избор, но и отговорност за зачитане на международното право, за отстояване на правата на човека и за защита на суверенитета на държавите“, каза тя.
М23 е една от над 100 въоръжени групировки, борещи се срещу конгоанските сили в богатата на минерали източна част на ДРК. Тя е водена от племето тутси и твърди, че защитава интересите на малцинствата, включително да ги пази от бунтовническите групи хуту, избягали в ДР Конго след участието си в геноцида на тутсите през 1994 г.
ДР Конго, ООН, САЩ и други страни твърдят, че това движение е подкрепяно от Руанда. Според експерти на ООН Руанда дори използва групировката М23 за добив и износ на ценни минерали.
Руанда отрича както това, така и че пряко е подкрепяла бунтовниците и поиска разпускане на друга въоръжена групировка - Демократични сили за освобождение на Руанда (FDLR), създадена от етнически хуту, свързани с кланетата на тутси по време на геноцида. Споразумението, подписано във Вашингтон, предвижда „неутрализация“ на FDLR.
В съвместно изявление преди подписването трите страни заявиха, че то ще включва също „зачитане на териториалната цялост и забрана на военните действия“ и разоръжаване на всички „недържавни въоръжени групировки“. То говори и за „рамка за регионална икономическа интеграция“ и за бъдеща среща на върха във Вашингтон, на която да се съберат Тръмп, президентите на Руанда - Пол Кагаме, и на ДР Конго - Феликс Чисекеди.