Медия без
политическа реклама

Братислава спечели срещу София за нова евроагенция

14 Юни 2019
Пресслужба на Съвета на ЕС

София изгуби надпреварата за седалище на Европейския орган по труда. Новата агенция на ЕС ще бъде разположена в Братислава, решиха министрите на труда и социалната политика от 28-те страни. Словакия получи 15 от общо 28 гласа по време на гласуването на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси. Другите претенденти бяха Никозия, Кипър и Рига, Латвия. София беше готова да предостави три сгради, които да са на разположение още преди началото на дейността на новата европейска структура, предвидено за януари догодина. Братислава кандидатства с една сграда, построена миналата година. Кандидатурите бяха оценявани по географски баланс, своевременна наличност на работни помещения, за да може агенцията да започне да функционира, достъпност на мястото, наличие на училища за децата на служителите на агенцията, достъп до пазара на труда, социална сигурност и медицинско обслужване за съпрузите и децата на служителите.

Поздравявам град Братислава и правителството на Словакия с избирането на града за седалище на Европейския орган по труда, каза еврокомисарят за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариан Тейсен.

България направи опит да поеме домакинството на Европейската агенция по лекарствата, която бе базирана и в Лондон, и след референдума за Брекзит през 2016 г. започна надпревара коя страна и град да я приютят. Тогава българската кандидатура бе пренебрегната, като се чуха различни обяснения - от това, че не е била подготвена достатъчно добре, до аргумента, че служителите й не я одобрили заради възможни проблеми с признаване на хомосексуални бракове.

Европейският орган по труда трябва да работи за улесняване на достъпа на работниците, работодателите и националните администрации до информация относно правата и задълженията в случаите на трансгранична мобилност, подпомагане на координацията между държавите членки при трансграничното прилагане на съответното право на ЕС, медиация между органите на държавите членки с цел уреждане на трансгранични спорове помежду им, подпомагане намирането на решения при нарушения на функционирането на пазара на труда.

Още по темата