Медия без
политическа реклама

Гърция поема лидерството за евроинтеграцията на Западните Балкани

България си избира помирителна роля между Макрон и блокираните кандидатки Северна Македония и Албания

11 Дек. 2019
Euractiv.bg
Гръцкият външен министър Никос Дендиас (вляво), министърът на външните работи на Северна Македония Никола Димитров и (в гръб) българската министърка на външните работи Екатерина Захариева в началото на работната закуска, организирана от Дендиас преди Съвета на ЕС по общи въпроси в Брюксел.

Гръцкото правителство е решено да направи всичко възможно, за да гарантира, че амбициите на Западните Балкани за членство в ЕС ще се осъществят скоро, каза гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас, цитиран от EURACTIV.bg. На работна закуска, организирана от него в Брюксел в понеделник, присъстваха представители на повече от 20 страни от ЕС, събрали се за започналия ден по-късно Съвет на ЕС по общи въпроси. Поканени бяха и външните министри на Албания и Северна Македония Гент Чакай и Никола Димитров, въпреки че през октомври френският президент Еманюел Макрон попари надеждите на двете държави за скорошно начало на присъединителни преговори с тях.

Българската външна министърка Екатерина Захариева участва в закуската, но не оспори амбицията на Гърция да измести България като водещ фактор в процеса за разширяване на ЕС към Западните Балкани.

„Гърция е най-старата държава от ЕС в региона. Тя е ключов фактор за стабилността и насърчаването на сътрудничеството и ще продължи да предприема конкретни инициативи в тази посока“, каза Дендиас. Той подчерта, че целта е да се стигне до положителен резултат „евентуално през март догодина“.

На октомврийския съвет Франция, Холандия и Дания се противопоставиха на началото на преговорите за присъединяване към ЕС на Тирана и Скопие. След това в интервю за „Икономист“ френският президент Еманюел Макрон даде да се разбере, че ЕС трябва да реформира процедурите си за членство. „Не искам нови членове, докато не реформираме самия Европейски съюз. Според мен това е честно и задължително условие“, обяви Макрон.

 

ПАРАЛЕЛНИ ПРОЦЕСИ

Според Екатерина Захариева преговорите за присъединяване не бива да се отлагат заради френската инициатива за реформа. „Тези процеси могат да бъдат паралелни. Не е нужно да чакаме да приключи дебатът за новата рамка“, каза тя.