Медия без
политическа реклама

Директори няма да бъдат глобявани, ако ученик не носи маска

10% от софийските учители ще бъдат тествани за Ковид-19

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Директорите няма да бъдат глобявани, ако даден ученик е без маска. Това стана ясно днес след среща в просветното министерство между министър Красимир Вълчев, директори и представители на здравното ведомство. Тя бе поискана от директорите заради изявления на служител от регионалната здравна инспекция в столицата, че училищните началници подлежат на глоби при неспазване на противоепидемичните мерки в училищата, включително и за неносенето на маски от учениците в коридорите. От МОН уточниха, че срещата е била планирана предварително на работна група от МОН, МЗ и БАБХ, като е изтеглена с един ден по-рано  - за днес, за да могат в нея да се включат и директорите, и експертите от РЗИ.

"Имахме много ползотворен диалог за това, че няма да има санкции за директори, които си гледат съвсем разумно и съвестно работата. Там, където има недобра организация или небрежно отношение, съвсем естествено ще има санкции. Но най-доброто послание от срещата е, че за неносене на маска на ученик няма да бъде директно наказван директорът", коментира Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. На въпрос кой все пак ще бъде глобен, ако ученик е без маска в коридорите, той посочи, че носенето на маска е лична отговорност на всеки един от нас и за санкции за това засега не може да става дума. "Всички сме убедени, че няма директор и учител, който да не повтаря по 10-15 пъти на ден, че маска трябва да се носи в закритите помещения", допълни той.

"Директорите на образователните институции трябва стриктно да спазват Насоките на МОН и МЗ за работа при КОВИД. Само при неспазване на насоките ще бъдат налагани санкции. Всички ще работят за спазване на силна превенция в училищата и градините", посочи още той.

"Няма да има глобявани директори, които си вършат съвестно работата", коментира и Асен Александров, директор на 51-во училище в столицата. Той посочи, че по решение на тяхното училищно настоятелство в преценено, че родители, които не искат децата им да носят маски по коридорите, не бива да пускат децата си в училище. По думите му в неговото училище е имало няколко такива случая, но са разговаряли с тях и въпросът е уреден. "Децата се справят с маските много по-добре, отколкото очаквах. Страховете ми бяха, че много трудно ще ги научим, но не е така", коментира още той.

"Няма никаква промяна в мнението ни. Както каза г-н Стаматов, срещата беше много ползотворна", заяви и зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова. "През Столичната РЗИ разяснихме, че РЗИ-тата няма да провеждат нищо по-различно от досегашната дейност. Допълнени са насоките във връзка с Ковид. Получихме уверения от директорките, че мерките са правилни, изпълними, с училищата ще сме партниращи организации, ще съдействаме за спазването на мерките", коментира тя. От думите й се разбра, че изявленията на представителя на столичната здравна инспекция е било извадено от контекст. "Изчистихме го този въпрос, не виждам абсолютно никакъв проблем, неразбирателствата са изчистени на 100%", категорична бе Йорданова. По думите й училищни директори ще бъдат глобявани само при системни нарушения и чак след неспазване на направени от РЗИ предписания. "Нито една инспекция не издава веднага глоби", посочи тя.

 

ТЕСТОВЕ

Диян Стаматов съобщи и, че предстои 10% от софийските учители да бъдат тествани безплатно от столичната РЗИ. Това ще стане в момента, в който бъде създадена нужната организация.

 

МНЕНИЕ

По рано от Съюза на работодателите в системата на народната просвета изразиха надежда, че ще бъде взето решение в полза на директорите."Искрено вярвам нашият министър да ни защити като негови офицери и войници в една огромна гвардия, която се справи в най-тежките месеци на пандемия. Има нормативна уредба, която казва, че спазването на правилата за безопасни и здравословни условия на труд е задължение на работника или служителя, който носи своята отговорност за това. По-скоро носенето или неносенето на маска от учител или ученик е личен акт. Относно учителите ние сме се справили - вместо да налагаме санкции, сме закупили допълнителни дезинфекционни средства и маски", заяви пред БНР Лилия Стоянова, член на на УС на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 7-мо училище „Кузман Шапкаров“ в Благоевград. По думите й когато се налага административна санкция или се връчва наказателно постановление на даден директор, това наказание трябва да бъде доказано с лична вина на директора, с нанесена вреда и с умишлено деяние.

"Има редица семейства, според които коронавирусът не съществува и тези деца са възпитани в тази среда, освен това децата забравят, ние ги предупреждаваме, но при малките деца е още по-трудно, те искат да са заедно. Според мен е неправилен подходът на тези органи. Има два метода - на моркова и на тоягата. Те хванаха тоягата", заяви още Стоянова.

"Покрай целия този контрол не ни остава време да обърнем внимание на образователната страна на темата. В нашето училище закупихме 10 уеб камери за онлайн, но е задача на семействата да осигурят на децата си електронни устройства. Защото 10 класа ако се изолират, означава , че има огнище, и цялото училище минава онлайн", коментира още Стоянова.

Още по темата