Медия без
политическа реклама

40 000 деца няма да могат да учат онлайн

Причината е липсата на интернет, компютър или наличието само на едно устройство в семейството

Илияна Кирилова

Над 40 хиляди деца в цялата страната няма да успеят да се включат в образователния процес в случаите, когато се наложи той да преминава на он лайн режим. Причината е липсата на технически средства - интернет, лаптоп или компютър, или наличието само на едно устройство в семейството. За това предупреждава фондация "Тръст за социална алтернатива" две седмици преди старта на новата учебната година, позовавайки се на данни на партньорски организации, с които организацията работи в тясно сътрудничество.

От фондацията оценяват решението на МОН за присъствена форма на обучение като благоприятно по отношението на възобновявянeто на процеса на учене, което от разстояние бе предизвикателство за много семейства, особено за тези със специфични нужди. Връщането в училище според тях ще окаже положително влияние върху психичното здраве на децата, учениците и родители, контактът с връстниците частично ще върне децата към обичайния им училищен и извънучилищен живот, влияещ върху пълноценната им социализация, ще бъде възстановено предоставянето и на топъл обяд, което за много ученици от по-бедни семейства често се явява основно дневно хранене.

"Връщането в училище все пак крие сериозни предизвикателства по отношение на достъпа до образование. Първо, заради липсата на транспорт от по-малките населени места към по-големите градове, което също е повод за обосновано родителско безпокойство. Второ, защото хиляди ученици нямат устройства и/или достъп до интернет за участие в онлайн обучението - седмици след преминаването в онлайн режим, министърът на образованието Красимир Вълчев обобщи, че около 10% от българските ученици нямат достъп до дистанционното обучение", казва от ТСА. И след края на дистанционното обучение не е напълно ясно с колко са намалели въпросните 10% без устройства.

По данни на център "Амалипе" към момента едва 22% от училищата са оборудвани напълно и в тях над 90 на сто от учениците разполагат с подходящи устройства.

За тези ученици решението през изминалата вече учебна година бе медиатори да им изпращат образователни материали, след което през лятото да се наваксва в пропуските. На същото ще се разчита и през настоящата учебна година, както и на дарения, каквито имаше през април и май - стотици ученици получиха таблети от различни фирми, организации и частни лица. Министерството например съдейства за даряването на 500 таблета от "Виваком", които са предоставени на учениците чрез директорите на училищата, от Фондация "Тръст за социална алтернатива" пък заедно с партньорски организации осигуриха за 2 месеца лаптопи и таблети за близо 1000 деца в нужда.

От МОН бяха постигнали договорености с всички мобилни оператори с национално покритие, които предлагат специални оферти за училищата в помощ на родителите за доставяне на мобилен интернет на преференциални цени. Така училищните директори вече могат да сключват договори за тези услуги, за да се предоставят те на учениците и/или учителите, като за целта ще могат да се използват средствата от училищните бюджети. Това стана възможно в резултат на промяна в наредбата за финансирането - с нея училищата ще могат да извършват разходи за осигуряване на домашен интернет за учениците, които по социални причини не разполагат с интернет свързаност. Отделно от това министерството започна и проект за спешното изграждане на Wi-Fi зони в райони, където деца не могат да учат заради липса на интернет. Въпреки всички тези усилия обаче, проблемът с липсата на устройства за хиляди ученици у нас остава.

По отношение на учителите пък ведомството осигури лаптопи за всички, които не разполагаха с такива за провеждане на електронно обучение от разстояние. В 461 училища в страната бяха доставени общо 1986 лаптопа, като 500 от тях са оборудвани с устройства тип „My-Fi“ за достъп до интернет с предплатен тримесечен неограничен достъп. Техниката бе закупена от МОН, като разходът бе от бюджета на проект „Образование за утрешния ден.

 

ПО СВЕТА

"Проблемът с липсата на технически средства не е само в България. Това е предизвикателство в световен мащаб, което се потвърждава и от данните на Уницеф, според които 463 милиона деца по света нямат достъп до дистанционно обучение. Статистиката сочи, че за Централна и Източна Европа делът на учениците без достъп до онлайн образование заради пандемията е бил 34%", казват още от фондацията.

 

 

 

Още по темата