Медия без
политическа реклама

100 млн.лв. ще струва задължителното образование за 4-годишните

МОН ще предложи 2-годишен отлагателен срок за всички общини

Илияна Кирилова

Въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните деца най-вероятно ще струва около 100 млн.лв. годишно. Това съобщи днес просветният министър Красимир Вълчев на организирана от Омбудсмана Диана Ковачева дискусия по темата, на която присъстваха социалния министър Деница Сачева, както над 30 родителски организации, НПО-та, синдикати, експерти и др. Въпреки изказаните от родители мнения против мярката, която според тях не им дава право на избор, стана ясно, че основният въпрос е не дали, а как и кога ще се въведе тя.

Намерението на министерството е да въведе задължително предучилищно образование от учебната 2020/21 г., т.е от 15-ти септември т.г. За целта трябва да бъдат подготвени промени в училищния закон, каквито за момента няма. Просветният министър и днес потвърди ангажимента си мярката да бъде въведена с отлагателен срок от около 2 г. Всяка община ще решава дали се възползва от отсрочката и кога в рамките на 2 г. да я въведе. За столицата стана ясно, че недостигът на места в градините е за 160 деца на 4 години. Общият недостиг обаче е над 6000, като най-остър е той в яслена възраст. За други градове, като Сливен например, също вероятно ще се наложи отсрочка, защото и там нямат нужните детски градини.

За 2020 г. за въвеждане на мярката ще бъдат дадени около 50 млн.лв. - 15 млн.лв. за веществена издръжка на 4-годишните и около 35 млн.лв. ( ½ от 70-те млн.лв., отпуснати от кабинета) за изграждане на нови градини. За 2021 г. ще са нужни над 100 млн.лв. С 34 млн.лв. например ще се възстановяват таксите за градина на социално слаби семейства, посочи министър Вълчев. По думите му става дума за близо 50% от тези деца. Включването на около 7-8 хиляди 4-годишни деца в системата през 2021 г. ще струва допълнителни 20 млн.лв. - за финансиране на стандартите за детските градини, 15 млн.лв. - за веществена издръжа на децата, а още 35 млн.лв. ще се използват за строеж на детски градини. „През следващите 2 г. може да очакваме да бъдат построени между 65 и 80 детски градини. До 2 г. ще бъде преодолян общият недостиг на места в детските градини в селата и във всички градиве, без София“, коментира още той.

В момента в градина са обхванати 78% от 4-годишните деца. ¾ от останалите 22% са с майчин език, различен от българския. "Лишаването от образование за тях е фатално, включването в предучилищно образование за тях е най-силната интеграциона мярка", коментира просветният министър Красимир Вълчев. По думите му практиката във всички развити държави показва, че най-голяма обществена възращаемост имат ранните предучилищни програми, тъй като между 3 и 7 г. се формират най-много мозъни връзки, езикови умения и други компетентности.

„Да, така е, правим промяната за тези деца. И аз като индивид съм против всяко задължение, но като гражданин знам, че ако имаме 30% изключени от образованието, няма да живеем в хармонично общество“, заяви министърът. По думите му от посещенията си в детски градини с деца от ромски произход той се е убедил, че детските градини са най-важните институции в тези региони, тъй като там децата се учат да се хранят, да си мият зъбите, да учат, и да бъдат български граждани. „С 1000 думи речеви апатрат, и то само на майчиния им език, не може да си пълноценен гражданин. Кое е по-важно - индивдуалния избор на 3-4 хиляди родители или колективния интерс да ги интегрираме?", попита той.

Още по темата