Кабинетът планира значително да освободи наемането на работна ръка от трети държави, за да помогне на бизнеса с кадровата криза у нас. Сред набелязаните мерки е освобождаване на квотите за работадателите при наемането на чужденци, като правителството предлага до 50% от числения състав на дадена фирма да могат да бъдат чужденци. Това обяви вицепремиерът Гроздан Караджов на национална дискусия за достъпа до нашия пазар на работници от трети страни. Вицепремиерът очаква по тези въпроси да има разногласия със синдикатите, но изрази готовност да се водят преговори. Той подчерта, че не бива трудовата миграция да нараства прекомерно.
Според сегашните ограничения в закона за трудовата миграция работниците от трети държави не може да превишават 20% от средносписъчната численост във фирмата, а за малките и средни предприятия ограничението е до 35%, като това е сравнително нова промяна - до 2021 г. се разрешаваше най-много 10% от хората в една фирма да са от трети държави.
Наемането на чужденци е много тежка бюрократична работа. По никакъв начин досегашните процедури не отговарят на нуждите и потребностите на бизнеса, коментира вицепремиерът. Той обърна внимание, че съществуват множество прегради, които отлагат процеса с между 6 и 9 месеца. Затова правителството подготвя серия от мерки, които да бъдат приети до края на юни.
Караджов уточни, че ще се ускори максимално работата по сключването на междудържавните спогодби със страни като Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан и Република Северна Македония, за която допълни, че преговорите може би ще протекат по-трудно спрямо останалите страни. От Министерството на външните работи също поеха ангажимент да се ускорят процедурите в консулските ни служби. Зам.–министърът на външните работи Мария Ангелиева допълни, че в момента съществуват 85 консулски служби, в които работят 100 консули, 70 административни и 70 местни служители. Тъй като това е много недостатъчно, ще се настоява те да бъдат увеличени.
В дискусията участваха и представители на фирмите-посредници, които помагат за идването на работна ръка от трети страни. Николета Иванова, търговски директор на „Интернобмен“, даде и няколко примера за неадекватния капацитет на консулствата ни по света. В консулството ни в Ташкент, Узбекистан, тя уточни, че има само един принтер, което забавя издаването на визи. В Индия към момента свободни часове за издаване на виза има чак през януари 2026 г. поради намаления капацитет.
Министърът на електронното управление Валентин Мундров също представи информация за възможностите за бизнеса след одобрение на измененията на Закона за чужденците в България и новата платформа за единно издаване на разрешение за работа на чужденци от трети страни. Платформата е действаща от края на миналия октомври.