Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) прехвърля част от работата по толсистемата на външни фирми. Това става ясно от публикуваната за обществено обсъждане наредба за правилата за изграждане и функциониране на системата.
Така например доставчиците на GPS данни ще предоставят информацията за географското позициониране на моторните превозни средства по републиканската пътна мрежа директно на фирмите, които събират електронно таксите, а не на АПИ. Според действащата в момента наредба доставчиците на GPS данни трябва да сключват договор с АПИ, която да обработва и допълва информацията за изчисляването на дължимите толтакси. Не са ясни мотивите защо това задължение ще отпадне и ще премине в ръцете на външни партньори, които ще обработват данните, ще ги превръщат в т.нар. толдекларации, които ще изпращат към толсистемата за изчисление на дължимата такса. Пътната агенция обаче си запазвала контролните функции над дейността на доставчиците на GPS данни, като се предвижда да ги вписва в публичен списък при облекчени условия, пише в мотивите.
Наредбата отразява и последните промени в Закона за пътищата, с които се премахна задължението на АПИ да организира разпространението на бордови устройства, да регистрира ползвателите на платената пътна мрежа, директното им отчитане и усвояване на суми от поддържан от тях баланс. Тези дейности ще бъдат изцяло прехвърлени върху търговците, които в различните си качества предоставят услуги по електронно събиране на пътни такси, като АПИ няма да плаща допълнително за това.
Услугите, предоставяни в пунктовете на АПИ, ще са единствено за плащане на винетна такса и закупуване на маршрутна карта - един от трите варианта за плащане според изминатото разстояние. Той се очаква и да е най-малко използваният. Иначе толтакса ще се плаща в пунктовете за продажба, разкривани от избраните доставчици на услуги.