Изложба живопис на известния художник Захари Каменов, наречена „Пътуването на Юг“ представя столичната галерия „Арте“ на ул. „Бузлуджа“ 31. Откриването е на 7 май, сряда, от 18.00 часа, а картините могат да бъдат разгледани в галерията до 20 май включително.
„Няма нищо необичайно в поредната изложба на Захари Каменов в галерия „Арте“. Той е какъвто го знаем. Показва своя разпознаваем живописен стил, в който едно странно светлосиньо (като изчегъртано от древна стена) преобладава и, заеднодно с това, го изоставя, тръгвайки във всички възможни посоки, презирайки рутината“, пише за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев.
Що за живопис е това? Там, където има образ, той е едва загатнат. Необходимо е усилие да бъде разпознат. Но ето, появява се – лик на спомен или далечно пътуване към отгласи от живописта на изпепеления Помпей (и палиндрома Квадратът на Сатор), или надничащо парче от антична маска, посочва изкуствоведът. Според него, за да разберем живописта на Захари Каменов, трабвя да се взрем в неговите творби от глина. Там той видимо е в плен на неолита. На привидната нехайност, в която е заключена огромна нежност. И копнеж. Да се напусне видимото. Да се пристъпи в омагьсан свят, пречистен от огъня.
Абстрактна живопис се редува с прастари образи, изникващи от вековната мъгла, видения или проблясъци на древни спомени. Ключът е в глината, убеден е Красимир Илиев. Тя ни води към извечната недоизказаност, чрез която нищо не остава скрито – и нашата тленност, и нашата божественост.
„Впрочем, твърдя, че работите на Захари излъчват мирис на земя, отблясък от вода, чувство за огън и дъх на небе. Пръстовият отпечатък на Захариевата ръка говори: красотата на духа е в дълбоката аскеза, отричаща привидната хубост, презираща формалното изящество, защото те са тленни. Малко или повече, неговите творби носят чанската бунтовност срещу правилата. И срещу чуждите, и срещу собствените“, коментира Илиев. („Чан“ е термин от китайския будизъм, направлението „чан“ се стреми да надмогне ограниченията на интелекта и да накара последователите сами да стигнат до абсолютната истина на просветлението – б. р.).
Поетиката на думите, излизащи извън словесността, е поезията на Захари Каменов. Образите, стоящи на ръба на видимостта, са неговата образност, заключава изкуствоведът.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Захари Каменов е роден на 30 юли 1949 г. във Видин. Завършва Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, специалност „Живопис“ в класа на проф. Панайот Панайотов през 1975 г. и се завръща във Видин. От 1981 г. до 1987 г. е ангажиран с илюстрирането на местни издания за литература, изкуство и култура, след което заминава за София като художник на свободна практика. От 1987 г. в продължение на 15 години работи с Япония, а от 1993 г. – и с френската галерия „Север – Изток“. Усвоявал е различни жанрове и художествени техники и в Нидерландия, Турция и др. Творческата му палитра е изключително многообразна и експериментална – живопис с всички техники и материали, графика, малка глинена пластика, приложно изкуство, текстил.
Захари Каменов експериментира, като твори и под влияние на музикални и поетични творби. Съвместно с поета Борис Христов създават библиофилската книга „Дума, глина и графити“. Има над 50 самостоятелни изложби и гостува със свои произведения в Мексико, Корея, Германия, Швейцария, Франция, Холандия, Турция, Чехия, Япония и др.
През 1995 г. заедно с проф. Абрахам Пинкас и художника Ставри Калинов правят съвместна изложба в Художествена галерия „Никола Петров“, посветена на Жул Паскин, и инициират поставянето на паметна плоча пред родния дом на великия художник във Видин, която е копие на надгробния му камък в гробищния парк на Монпарнас. Захари Каменов прави съвместна изложба под мотото „Манто на светлината“ с проф. Абрахам Пинкас и през 2011 г. в галерия „Средец“ на Министерството на културата, организирана с Френския културен институт в София, която представя текстил и живопис. Двамата с проф. Пинкас работят дълги години и за реставрирането на гроба на Жул Паскин в Париж.
Негови картини, графики и пластики са притежание на галерии и колекции в цялата страна и на всички континенти. Захари Каменов е носител на престижни отличия – награда на СБХ за рисунка на името на Илия Бешков (1979), за графика на името на Веселин Стойков (1981), награди от Международното бианале на графиката във Варна (1983,1985 и 1987), международна награда за графика на фондация „МИКЕТИ“, Италия (1987), награда „Златен Езоп“ (1989), национална награда за изобразително изкуство „Захарий Зограф“ (2016) и др.