Медия без
политическа реклама

Най-добрият начин да отидем, където си искаме, без да излизаме от вкъщи

Днес честваме 23 април - Деня на книгата

23 Апр. 2020
Pixabay

Днес празнуваме Световния ден на книгата. Датата 23 април е избрана от ЮНЕСКО през 1995 г. в памет на двама от най-великите световни автори - Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир - и двамата са починали на 23 април 1616 година. На 23 април (1850 г.) е починал и родоначалникът на романтическата епоха в английската литература Уилям Уърдсуърт, а у нас на същата дата бпреди 98 години се ражда един от най-големите ни сатирици Радой Ралин. 

Отбелязването на този ден е част от усилията на ЮНЕСКО в подкрепа на четенето, издателската дейност и защитата на интелектуалната собственост. В условията на тежки ограничения заради пандемията COVID-19, да кажем, че днес “празнуваме” Световния ден на книгата може да прозвучи малко неуместно. Но истината е, че благодарение на технологичния напредък, книгите и четенето и никога досега не са били достъпни за толкова много хора в толкова голяма част от света. 

Тази година, по време на принудителното затваряне у дома, силата на четенето трябва да бъде насърчавана дори повече от обикновено, препоръчва ЮНЕСКО. Когато четем хубава книга, ние не сме си у дома, ние сме в книгата. 

А и едва ли някога досега, когато не само заведенията, кината и театрите, но дори парковете и градинките са затворени, е имало по-подходящ момент да отворим книга. Единствената конкуренция на четенето вечер у дома остава телевизията, но тук можем да припомним една мисъл на Граучо Маркс: „Смятам телевизията за много образователна. Всеки път, когато някой пусне телевизора, аз отивам в другата стая и отварям книга”. 

Трудно е за вярване, че това са думи на актьор, водил дълги години телевизионно шоу, но Граучо наистина цени високо книгите, както личи и от още едно негово прозрение: „Извън кучето, книгата е най-добрият приятел на човека. Вътре в кучето е твърде тъмно за четене”. Да, за книга от традиционния хартиен вид може да е тъмно, но откакто се появиха таблетите и електронните четци, това вече не е проблем. 

Ако се чудите как да отбележите празника, това е най-лесно - купете си книга или прочетете някоя.  Това може да стане и без да излизате - после книгата (ако е хубава) ще ви заведе навсякъде. 

А ето и една тематична българска идея за четиво.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ден на книгата, книги

Още по темата