Медия без
политическа реклама

Мариус Донкин и Вълдобрев получиха „Златно перо“ за принос в културата

За 30-а поредна година почетният знак бе връчен на 24-ма изявени творци

23 Май 2025Обновена
Актьорът Мариус Донкин получава почетния знак "Златно перо" за принос в културата.
БТА
Актьорът Мариус Донкин получава почетния знак "Златно перо" за принос в културата.

Актьорът Мариус Донкин - бивш директор на Народния театър, и Стефан Вълдобрев - актьор, композитор и музикант, са сред тазгодишните лауреати на нарадата „Златно перо“, присъждана в навечерието на празника 24 май на изявени творци за приноса им към българската култура. Снощи от 19.00 часа отличията бяха връчени за 30-и път – в Сити Марк арт център в столицата, съобщиха инициаторите от агенция „Кантус фирмус“ и галерия „Макта“. Те създават отличието, за да подчертаят значението на духовните ценности в периода на трудния български преход към демократично общество.

Тазгодишните 23-ма лауреати са още художникът Емил Стойчев, актьорът Захари Бахаров, поетът Матей Стоянов, музикантът проф. Георги Спасов, журналистът Димитър Стоянович, художничката Текла Алексиева, писателят Георги Бърдаров, музикантът Стефан Вълдобрев, певицата Тони Димитрова, поетът и кинорежисьор Иля Велчев, Милена Добрева – диригент на вокалните групи „Фортисимо“ и „Морски песъчинки“, Елена Розберг – журналист, „Междинна станция“ – Иван и Андрей, фондация „Имам идея", Константин Добройков – диригент, предаването „България от край до край“ на БНТ, детска вокална група „Бон-бон” с ръководител Рози Караславова, балетната школа „Маша Илиева“, Марина Цекова – журналист, Никола Тороманов – сценограф, Виктор Чучков-син – режисьор. 

По традиция, едно от 24-те отличия „Златно перо“ бе определено от слушателската аудитория на радио „Алма Матер“ – „Класик А“. Периодът, в който публиката имаше възможност да гласува за определяне на един от тазгодишните носители на почетния знак „Златно перо“, приключи на 15 май. Името на този последен лауреат за годината бе обявено на церемонията снощи, която се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община. То е Мила Павлова, основател на международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”. Щастлива съм, че Балабановата къща се превърна в символ на малка България на световната културна карта, каза Павлова.

Всеки от лауреатите изрази своята благодарност и сподели мисли относно празника, в чието навечерие се раздават отличията. Актьорът Мариус Донкин отправи апел да не губим идентичността си, да пазим вярата си, истината в себе си и България, предаде БТА. В свят, в който машината вече композира, пише, рисува, „Златно перо“ ни напомня, че човешкият творчески дух остава тайнство, каза музикалният журналист Елена Розберг.

"Във всички свои големи проекти напоследък, и в „Гунди – легенда за любовта“, и ДНК, и Bulgaria wants you, и в следващите си кинопроекти, ние се водим от вярата си, че трябва да живеем в една модерна България, че трябва да се чувстваме горди от това, че сме българи и носим традициите и културата в своите гени, в своята кръв и в своето възпитание", каза Андрей Арнаудов, който прие приза за „Междинна станция“.

"Щастлива съм, че получавам „Златно перо“, и дано да го заслужавам, но знам, че най-много го заслужават всички мои автори, композитори, поети и музиканти, както и Бургаският театър – на тях дължа всичко", сподели певицата Тони Димитрова. "Дайте си сметка, че на тази малка територия, на която е нашата прекрасна България, са измислени цели три азбуки – вулфила, глаголицата и кирилицата, което е нещо изключително", посочи музикантът Стефан Вълдобрев. Той разказа накратко и за най-новия си проект "Акустиката на България".

"Приемам тази награда като възнаграждение за труда и като гледам тези талантливи деца, мисля, че най-важното е да бъдем добър пример за тях, за да имат вдъхновители, защото аз имам моите вдъхновители – Зако Хеския, Людмил Стайков, Валери Петров, и всъщност тази награда е за тях", бяха думите на режисьора Виктор Чучков-син. "В изкуството няма малки и големи народи, България е дала толкова много таланти, че не ни остава нищо друго, освен да се радваме", каза живописецът Емил Стойчев. "Винаги поемам по по-дългия път, защото повече ще пътувам и повече неща ще разбера, а това е полезно за моя характер – непрекъснато се катеря по стръмните висоти на съвършенството и ето ме тук сега", добави 90-годишният художник.

"Искам да изразя най-вече нашето преклонение пред публиката, защото благодарение на нея сме надграждали и усещали, че пътят ни е правилен и верен", каза Хермина Азарян от името на фондация „Имам идея", която бе наградена за принос в развитието на фестивала „Киномания“. Галена Райчева, директор на фондацията „Имам идея", припомни за заслугите на отишлия си през 2023 г. киновед Владимир Трифонов към фестивала.

Наградата за балетната школа „Маша Илиева“ бе приета от педагога в школата Надежда Здравкова, която припомни, че и школата чества своята 30-годишнина, която ще бъде отбелязана на 1 юни със спектакъла „Чудният свят на танца“. "Вече няколко месеца си мисля за нещо много страшно – че ние се занимаваме с изкуство, а голяма част от нашата работа е да караме хората да се чувстват добре, да се забавляват, докато в някои части на света нещата не са толкова приветливи", каза диригентът Константин Добройков. 

Като част от юбилейната церемония с видео бе представена почетната камбана, посветена на един от първите носители на „Златно перо“ – голямата българска актриса Невена Коканова. Камбаната е монтирана в парка монумент „Камбаните”, каза изпълнителният директор на „Кантус фирмус“ Васил Димитров.

Наградите си не приеха лично поетът Иля Велчев, журналистът Димитър Стоянович, актьорът Захари Бахаров, сценографът Никола Тороманов. Част от тях отправиха специално записани за целта видео послания. 

Водещи на събитието бяха Гергана Николаева – оперна певица, и Симеон Иванов – журналист от БНТ. Отличията бяха връчени от представители на обществено-политическия и културен живот у нас, а в програмата взеха участие група „Бон-бон“, балетното студио „Джулия“, млади таланти лауреати на националния конкурс „Кантус фирмус“ – перкусионното дуо Аглея Канева - Александър Вичев, Олга Дойкова (цигулка), Владимир Меранлиев (цигулка), Борис Пенев (пиано).

Като част от юбилейната церемония бе предвидено изработване на почетна камбана, посветена на един от първите носители на „Златно перо“ – голямата българска актриса Невена Коканова. Камбаната ще бъде монтирана в едноименния парк монумент в подножието на Витоша в столицата.

Васил Димитров, основател на златния приз, отбелязва: За мен е по-важно какво е „Златното перо“ за тези, които го получават, защото целта на този почетен златен знак е да отличи хората, които очертават пътя на България – как тя да се развива в духовно отношение“.

Почетният знак „Златно перо“ е учреден през 1996 г. от „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“, като част от отбелязването на празника 24 май. Оттогава всяка година неговата цел е да насочва общественото внимание към работата на творците, въплътили в своите произведения националния дух и ценности. Равносметката показва, че за изминалите три десетилетия със „Златно перо“ са били удостоени повече от 700 личности. „Чрез това отличие вече десетилетия наред отдаваме почит към техния труд, талант и принос за утвърждаването на българската култура“, подчертава Васил Димитров.

Ето още веднъж пълния списък на носителите на „Златно перо 2025“:

1. Иля Велчев, поет
2. Мариус Донкин, актьор
3. Димитър Стоянович, журналист и режисьор
4. Емил Стойчев, художник
5. Тони Димитрова, певица
6. Милена Добрева, диригент на вокалните групи „Фортисимо“ и „Морски песъчинки“
7. Елена Розберг, журналист
8. Продуцентска компания „Междинна станция“ – Иван и Андрей
9. Захари Бахаров, актьор
10. Фондация „Имам идея“ за принос в развитието на фестивала „Киномания“
11. Константин Добройков, диригент
12. Георги Бърдаров, писател
13. Предаване „България от край до край“ на БНТ
14. Вокална група „Бон-Бон” с ръководител Рози Караславова – 30 години
15. Балетна школа „Маша Илиева“ с ръководител Мария Илиева – 30 години
16. Марина Цекова, журналист
17. Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, певец
18. Списание „Лик“ на БТА
19. Текла Алексиева, художник
20. Матей Стоянов, поет
21. Никола Тороманов, сценограф
22. Виктор Чучков-син, режисьор
23. Проф. Георги Спасов, флейта
24. „Златно перо“ на радио „Алма Матер“ – „Класик А“ Мила Павлова, основател на фестивал.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата