Медия без
политическа реклама

Легендарният хореограф Юрий Григорович си отиде на 98

Балетният специалист е поставял спектакли и в Софийската опера

19 Май 2025
Юрий Григорович по време на репетиция през 2018 г.
Юрий Григорович по време на репетиция през 2018 г.

На 98 години почина световноизвестният хореограф Юрий Григорович – един от създателите на съвременната руска балетна школа, съобщи агенция ТАСС.

Григорович е роден в Ленинград на 2 януари 1927 г. Завършва Хореографското училище в родния си град и през 1946 г. е назначен в балетната трупа на Академичния театър за опера и балет „Киров“, днес Мариински театър, където е солист до 1961 г. На тази сцена той поставя балетите „Каменното цвете“ от Сергей Прокофиев и „Легенда за любовта“ от Ариф Меликов – спектаклите му имат шумен успех и поставят началото на дискусия за пътя на развитие на руския балет изобщо.

След яркия си дебют Григорович първо е назначен за балетмайстор на театър „Киров“, а малко по-късно е поканен за главен балетмайстор на Болшой театър в Москва, където заема тази длъжност от 1964 до 1995 г. Там той поставя 12 балетни спектакъла, повечето от които и досега се смятат за гръбнак на класическия репертоар в Болшой: „Лешникотрошачката“, „Спартак“, „Златният век“, „Баядерка“, „Иван Грозни“, „Ангара“... Григорович се превръща в един от най-влиятелните хореографи на миналия ХХ век, а през 2008 г. става щатен хореограф на Болшой, който преди 13 години е напуснал заради конфликт с ръководството на тогавашното Министерство на културата. Той фактически е създател на всички съвременни редакции на класическите балети там.

Юрий Григорович е носител на множество професионални и държавни отличия. Още за балета си „Спартак“ през 1970 г. той е удостоен с Ленинска награда. За забележителната си кариера, обхващаща няколко десетилетия, има над 60 награди, включително орден „За заслуги пред Отечеството“, орден „Св. Андрей Първозвани“ и много други. Лауреат е и на почетния приз на Парижката танцова академия (Франция, 1972), на специалната театрална награда „Златна маска – за чест и достойнство“ (Русия, 2003) и т.н.

Под ръководството на Юрий Николаевич трупата на Болшой театър осъществява близо 100 международни турнета и укрепва водещите позиции на руската класическа танцова школа. Григорович прави спектакли в Стокхолм, Рим, Париж, Копенхаген, Виена, Милано, Хелзинки, Анкара, Прага, Генуа, Варшава, Истанбул, Сеул. Автор е на балетни проекти в римския Колизеум, лондонския Роял Албърт хол, античните театри в Гърция, на площада "Сан Марко" във Венеция, на спортната арена в "Лужники" в Москва по време на XXII летни Олимпийски игри през 1980-а... Той е балетмайстор-постановчик на церемониите по откриването и закриването на Игрите, а през 1985 г. създава художествено-спортните програми на XII Световен фестивал на младежта и студентите в руската столица.

Юрий Григорович е свързан и с възхода на българското балетно изкуство, за приноса си към което получава редица значими български отличия, сред които са ордените "Кирил и Методий" (1977) и "Народна Република България" (1987), награда "Света София" (2009). През 2017 г., за неговата 90-годишнина, на бележития балетен артист и хореограф е връчен почетен знак „Самарски кръст” за особени заслуги в развитието на българо-руските духовни и културни отношения.

Видният хореограф е работил и с Националната опера в София, на чиято сцена е поставял няколко спектакъла и известно време дори е бил художествен ръководител на балета. Като председател на журито на Международния балетен конкурс във Варна в продължение на години той внася своя принос за развитието на млади балетни таланти. От 1980 г. е почетен гражданин на морската ни столица. „България винаги ще е в моето сърце. Пазя много приятни спомени от двата сезона работа в Софийската опера, както и от журирането на Варненския балетен фестивал. Този фестивал откри не един балетен талант и аз съм горд, че можах да внеса своя дял в развитието на световното балетно изкуство”, споделял е Григорович пред медиите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата