Медия без
политическа реклама

Да спечелиш половин милиард от отвъдното

Толкин, Боуи, Елвис са покойниците с най-високи доходи

01 Ноем. 2022
ЕПА/БГНЕС
Каталогът с песни на починалия преди почти 7 години Дейвид Боуи донесе 250 милиона - вярно, не на него, а на наследниците му.

Толкин, Елвис, Дейвид Боуи. Новото е добро забравено старо, а класическата литература и рок носят милиони в банковите сметки - дори и десетилетия след смъртта на авторите си.

Списание "Форбс", прочуто със своите класации на най-богатите хора в света - по различни критерии, публикува своя списък с най-добре печелещите посмъртно звезди от шоубизнеса, културата и спорта. 13-те в тазгодишния списък са "спечелили" общо 1.6 милиарда долара, със 72 процента нагоре от посмъртните приходи през 2021 г. Това е и най-високият сбор, откак списанието прави класацията на милиардерите от оня свят, отбелязва "Форбс". 

На върха е Джон Роналд Руел Толкин, оксфордският професор, починал от пневмония през 1973 г. Своето място той не дължи на екранизацията на Amazon "Пръстените на силата" - свободна интерпретация по неговия опус магнум "Властелинът на пръстените", а на продажбата на Middle-Earth Enterprises - компанията, която се грижи за авторските права и възнаграждения на наследството му във филми, видеоигри и играчки, на шведската гейминг компания Embracer. Сделката на стойност 500 милиона долара бе завършена през август.

400 милиона е "изкарал" баскетболният виртуоз Коби Брайънт, чиято спортна напитка BodyArmor бе продадена на "Кока-кола". Великият гард на "ЛА Лейкърс" загина в катастрофа с хеликоптер през 2020 г. 

Спорадичните конспирации, че Елвис Пресли е жив, със сигурност са подхранвани от несекващата доходност на неговата марка. 45 години след смъртта на Краля на рока, неговото наследство е донесло 110 милиона долара само за последните 13 месеца. Само 5 от тези милиони идват от авторските права за "Елвис", чудесния филм на Баз Лурман за Пресли. Останалите са от входни билети и продажби на сувенири в Грейсленд, легендарния дом на Краля в Мемфис. 

Като цяло музиката от миналите епохи е златна мина за инвеститорите: сред деветте музиканти в топ класацията са и Дейвид Боуи, посмъртно генерирал 250 милиона долара (от продажбата на каталога му на Warner Chapel), Майкъл Джексън (75 милиона) и Ленард Коен (55 милиона). Някои от тези крупни суми идват от еднократни продажби и няма да бъдат повторени. Други звезди на рока обаче, като покойните Джон Ленън и Джордж Харисън от "Бийтълс", носят стабилни приходи ежегодно. 

"В ранните години на рокендрола компаниите притежаваха всичко и воюваха с представителите на артистите за контрол върху техните авторски права", казва адвокат Джон Бранка, който защитава интересите на завещаното от Майкъл Джексън. "Сега махалото се е люшнало в обратната посока - остарявайки, музикантите все повече мислят за бъдещето, за данъците, и продават интелектуалните си права обратно на компаниите. Кръгът се затваря."

Още по темата