Медия без
политическа реклама

ВАС отказа бежански статут на активистка срещу Путин и войната

Според съда Ксения Елисеева симулира, за да получи закрила в България

14 Май 2025
Ксения Елисеева
Xenia Eliseeva/Фейсбук
Ксения Елисеева

Върховният административен съд отказа статут на бежанец на руска активистка срещу Путин и войната, която пребивава в България. Според съда, демонстрациите на Ксения Елисеева са фалшиви, колкото да ѝ осигурят статут, а в Русия не е по-лошо, отколкото е било, преди младата жена да напусне страната.

Така, тримата върховни съдии Мария Димитров, Светлана Борисова, Чавдар Димитров (докладчик) преобръщат решението на първата инстанция и приемат доводите на Държавната агенция за бежанците (ДАБ), чиито отказ е довел Елисеева в съда. Прокурорът по делото Красимира Филипова (зам. главен прокурор по времето на Иван Гешев) също пледира срещу рускинята.

За случая се разбра от пост на журналистката Мария Черешева във Фейсбук. Самата Елисеева също разказва историята си публично. "Сега" се запозна със съдебните актове. Черешева напомня, че сред мотивите на ДАБ за отказ на молбите на други руснаци сме срещали и оценки, че Русия има функционираща демократична система и няма проблем политически активисти да се завърнат там.

Ксения разказва, че е напуснала Русия през 2021 г., като още тогава била наясно, че страната се готви за война. В България е от 2022 г. "В нашия регион - на границата с Украйна - започнаха да се струпват войски. Активно се изказвах срещу режима на Путин, участвах в акции в подкрепа на Алексей Навални и срещу политическите репресии", разказва тя. И продължава, че след началото на войната в Русия е станало още по-страшно - хвърлят в затвора за 8 години за антивоенни листовки, отнемат деца от родители, ако те публично се обявят за мир, изтезават и убиват активисти без съд в ареста. И с всеки месец, с всеки ден положението се влошава. Наскоро руски съд взе решение да съди човек посмъртно. 

"В България продължих да изразявам антивоенната си позиция - участвах в дейността и протестите на движението "За свободна Русия", публикувах антивоенни постове, протестирах резултатите от поредните откраднати президентски избори пред Руското посолство, доброволствах, както мога оттук. Всичко това в Русия се смята за "дискредитация на въоръжените сили" и се наказва с най-малко 8 години затвор. Подадох молба за убежище, защото знаех, че завръщането е опасно и в най-добрия случай ще ме затворят за 10 години. В най-лошия - ще ме убият и ще ме съдят посмъртно", продължава разказа си Ксения.

ДАБ ѝ отказва защита и тя се обръща към съда. Започва дълга съдебна сага, белязана с много обрати. Веднъж Ксения губи на първа инстанция, но ВАС връща делото за ново разглеждане. Така се стига до решение на първа инстанция Административният съд в София се произнася в нейна полза - че би било опасно да се върне в Русия и се нуждае от закрила заради "основателни опасения от преследване, основано на политическо мнение". Но върховният съд не е съгласен, а неговото решение е окончателно.

Тримата върховни съдии пишат, че им е добре известно, че руските граждани нямат достъп до YouTube, Facebook, Instagram и редица други западни канали, както и сайтове на телевизии на държавите от ЕС, включително и на български. Затова широката публика в Русия нямало как да възприеме позициите на Елисеева, "за да последва санкция за изразяването им". Според съда Ксения "не доказва активна гражданска позиция в достъпните за руското общество канали в интернет, като ВКонтакте например, който допуска свободен израз на идеи и мнения и е достъпен за гражданите на руското общество". 

Така съдът преценява, че няма опасност за саморазправа и преследване на Елисеева заради позициите и възгледите ѝ. "Те търсят по-скоро популярност за оставането на лицето в страната ни по повод провежданото производство, т.е. опит за утвърждаване на защитаваната бежанска история", прави заключение съдът. 

Няма основания да бъде прието, че от страна официалните власти в Руската федерация се предприемат безогледно масови репресии срещу гражданите, изразяващи по един или друг начин недоволство от политиката на президента Владимир Путин.

"Решението е както скандално, така и съкрушително за мен. Съдът твърди, че политическата ми активност е неискрена, че уж е предприета единствено за получаване на статут. Твърди се, че протестите и активизмът ми тук в България не достигат до руските граждани, но никъде не се задава въпросът дали достигат до руските власти, които биха ме преследвали, ако се завърна на територията на Русия. Съдът изисква да докажа "достатъчни страдания", игнорирайки самата същност на системата за убежище: предотвратяване и на бъдещи репресии, а не само констатация на вече случили се трагедии. Ако все още си жив и не си в затвора - значи не заслужаваш защита. Това не ми звучи като юридическа логика, а като политическа позиция", пише жената.

Според нея съдът напълно игнорира реалността и опасността на живота в Русия след началото на войната. Ксения разказва още как съдийка я попитала: "Какъв политически активист си ти? Ти не си Навални". "Аз не съм Навални, но именно такива като мен сега наказват. Ние сме млади, активни, образовани, застъпваме се за свобода и против диктатурата у дома. И точно затова не можем да се завърнем. Сега не моля - изисквам публичност. Нека българското общество знае как работи системата. Докато Русия ежедневно унищожава Украйна, България отказва закрила на руснаците, които се противопоставят на тази война", завършва разказа си Елисеева.

На 21 януари, когато се провежда световната акция „Русия без Путин“, в пет града в България ще има митинги, на които ще бъде отправен призив към българските власти да бъде дадено убежище на противниците на руския диктатор.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата