Медия без
политическа реклама

Руски управници се оказаха постоянно пребиваващи у нас

МВР се скри от коментар с аргумента, че трябва да пита засегнатите лица дали да предостави лична информация

04 Дек. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
Русский монитор

Трима руски управници имат статут на постоянно пребиваващи в България. Това се казва в публикация на сайта "Русский монитор", който публикува списък с представители на руския елит,  които са с чуждо гражданство или право на дългосрочно пребиваване в други държави. Министърът на труда и социалната защита Максим Топилин, зам.-министърът на културата Николай Овсиенко и префектът на Югоизточния административен окръг Андрей Цибин притежавали документ за постоянно пребиваване в България.

"Не е необходимо да се казва, че няма нито един гражданин на "братска Венецуела" сред тях, но има много хора с "вражески" паспорти на страните от НАТО", коментира още руското издание.

"Нямаме отношение по въпроса. Обърнете се към МВР, то е отговорно за издаването на такива документи", коментираха пред "Сега" от правосъдното министерство, потърсени за повече информация за тримата руснаци. От пресцентъра на МВР пък поискаха въпросите да бъдат зададени писмено по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), тъй като те засягат "лични данни" и нямало как те да бъдат изнесени по телефона. "Сега" изпрати въпросите си по имейла, като попитахме на какво основание тримата руснаци са получили статута на постоянно пребиваващи и кога се е случило това. 

"Българската общественост би трябвало да бъде информирана дали публикуваното в руските сайтове, както и у нас, отговаря на истината", коментира пред "Сега" евродепутатът Александър Йорданов, който бе от малцината български политици, взели отношение по темата. "Институциите дължат отговор на обществото на какво основание тези руски граждани са получили статут на постоянно пребиваващ. Важно е както за българското, така и за руското общество да бъде избегнато съмнението, че това е станало чрез превеждането на някакви суми пари, тоест по тези членове от закона, които предвиждат съответния гражданин да направи инвестиции в България в огромни размери", допълни Йорданов.

По закон право на постоянно пребиваване може да се получи, ако чужденец е инвестирал в България над 1 000 000 лв. или пък ако ги е вложил в банка. Същото важи и ако крупен предприемач внесе поне 500 000 лева в капитала на българско търговско дружество, като по този начин е разкрил минимум 10 работни места.

Статут на постоянно пребиваващ  може да бъде получен и от служител, който извършва дейност по изпълнение и/или поддържане на приоритетен за България инвестиционен проект.

ИМЕНА

Според публикувания онлайн списък сред членовете на руското правителство с право да пребивават дългосрочно в чужбина са още вицепремиерът Дмитрий Козак (Швейцария), вицепремиерът Олга Голодец (Италия), министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров (Испания), зам.-министърът на промишлеността и търговията Георгий Каламанов (Великобритания), зам.-министърът на икономическото развитие Азер Талибов (Франция), зам.-министърът на финансите Алексей Лавров (Италия), зам.-министърът на природните ресурси и екологията Мурад Керимов (Кипър).

От документа се вижда още, че депутати от Думата са с американско гражданство - Вячеслав Фетисов и Вячеслав Никонов, Александър Ремезков е с американска зелена карта, а Николай Борцов - с британско гражданство. Десетина членове на Съвета на федерацията имат чуждо гражданство или право на пребиваване в чужбина, предимно във Франция, Великобритания и Кипър.