Медия без
политическа реклама

Радев надцаква Борисов с миниколайдер

БГНЕС
Според президента България има потенциал да бъде водещата държава при създаването на Международен институт за устойчиви технологии в Югоизточна Европа с апаратура, предоставена от ЦЕРН.

След като преди седмица премиерът Бойко Борисов се похвали, че в София ще бъде базиран суперкомпютър, президентът Румен Радев  настоя в България да бъде изграден умален вариант на адронния колайдер, а в проекта да се включат и представители на другите балкански страни. Държавният глава предложил идеята по време на посещението си в централата на научноизследователския център ЦЕРН край Женева, предаде БНР.

"Европейската организация за ядрени изследвания – ЦЕРН, се утвърди като стандарт за качество. Гордея се, че български специалисти имат принос за развитието на науката, която тук се създава на световно ниво", заявил още Радев, който е в Швейцария за участие в 41-вата сесия на Съвета на ООН по правата на човека. Държавният глава призова българските учени, работещи в центъра, да подкрепят развитието на наука с висока добавена стойност в България. "Бъдещето ще принадлежи на държавите, които успеят да използват в максимална степен потенциала на своите учени", посочил още Радев, цитиран от пресслужбата на президентството. От своя страна ръководството на ЦЕРН дало отлична оценка на работата на нашите специалисти.

Над 13 000 учени от 97 държави от цял свят провеждат научни изследвания в ЦЕРН, а общо над 100 български специалисти сътрудничат с организацията.

Президентът посети и тунела, в който е разположен Големият адронен колайдер (LHC) – ускорител, в който се сблъскват частици при скорост, близка до тази на светлината. Тунелът с апаратурата се затваря в кръг с периметър около 27 км. Президентът се запозна с работата и на детектора CMS, конструирането на който е с голямо българско участие. В него се наблюдават и записват резултатите от сблъсъка на частици.

По-рано при среща с българската общност в Женева, държавният глава съобщи, че планира организирането на голяма среща на сънародниците, живеещи зад граница. Целта е да бъде даден тласък за създаване на Национален съвет за българите в чужбина.

"В България трябва да преминем от количествени към качествени измерители на нашия живот", посочи още Радев. Той даде пример с изграждането на инфраструктурни проекти в България, "където е най-видимо как вложените пари не отговарят на крайния резултат". "Това означава няколко неща – лошо качество на провеждане на обществените поръчки, неспособност и липса на административен капацитет или корупция, или всичко това заедно. Тези неща трябва да дразнят все повече и трябва да бъдем непримирими", заявил Радев.

 

Още по темата