Големият адронен колайдер (ускорител) на Европейската лаборатория по физика на частиците (ЦЕРН) успя да направи това, което алхимиците от Средновековието са опитвали безуспешно - превърна оловото в злато. Макар и само за части от секундата и на космическа цена.
Мечтата за превръщането на оловото в злато е неосъществима по химичен път заради броя на протоните в двата елемента (82 за оловото и 79 за златото). В намиращия се краа Женева най-мощен колайдер в света обаче физиците успяха.
Те са насочили лъчи от оловни йони един срещу друг почти със скоростта на светлината. Понякога тези йони, вместо да се сблъскат челно, само се разминават и при това взаимодействие интензивното електромагнитно поле около един йон създава енергиен импулс под формата на фотони, който кара другото оловно ядро да изхвърли три протона. И по този начин го превръща в златно ядро.
Експериментът, наречен ALICE (A Large Ion Collider Experiment), е подложил на нализ данни за редките случаи на трансмутиране, като ги е филтрирал от общите остатъци от сблъсъците. В своя анализ, публикуван в сп. "Physical Review C", научният екип изцислява, че между 2015 и 2018 г. сблъсъците в колайдера са създали 86 млрд. златни ядра, което е трилиони пъти по-малко от 1 грам злато (29 трилионни части от 1 грам).
Повечето от тези нестабилни и бързодвижещи се златни атоми са съществували само около 1 микросекунда, преди да се разбият в експерименталната апаратура или да се разпаднат на други частици.
Всъщност златни ядра се образуват при всеки сблъсък на оловни лъчи в колайдера, но само ALICE разполага с детектор, който е настроен да открива този процес.
Резултатът въобще не означава, че ще се произвежда злато по този начин, защото цената на ценния метал при тези условия ще е огромна. Но експериментът помага за по-доброто разбиране на това как фотоните могат да променят ядрата на атомите.