Медия без
политическа реклама

Прокуратурата обвини арестуваните за цианидите в река Юговска

23 Февр. 2020Обновена
БГНЕС

Районна прокуратура – Асеновград e повдигнала обвинение на двама души за допуснатото замърсяване на река Юговска с цианиди, съобщи БГнес. "Районна прокуратура – Асеговград привлече към наказателна отговорност управител на дружество и отговорник на хвостохранилище за това, че на 22.02.2020 г., в съучастие, като извършители, са допуснали да се замърси водно течение – водите на река Юговска, чрез изтичане на цианид в реката, като с това са ги направили опасни за хора, животни и растения, както и негодни за ползването им за културно-битови, здравни, земеделски и други стопанси цели – престъпление по чл. 352, ал.1, вр. чл. 20, ал.2 от Наказателния кодекс", се посочва в съобщението на прокуратурата.  Двамата обвиняеми са задържани с постановления на наблюдаващия прокурор за 72 часа.  Предвиденото от закона наказание за престъплението, в което са обвинени, е „лишаване от свобода“ от една до пет години и с глоба от пет хиляди до тридесет хиляди лева.

Вчера МВР съобщи, че са задържани управителят на дружеството "Лъки Инвест" и отговорникът за хвостохранилището на фирмата заради  допуснато  замърсяване на река Юговска и Чая. Срокът на ареста им първоначално бе 24 часа. "На 21 и 22 февруари с действията си двамата арестувани са допуснали изтичане на отпадни води, което е довело до замърсяване на водите на река Чая и Юговска. Образувано е досъдебно производство за извършено престъпление. Материалите са докладвани на прокуратурата", съобщи МВР. Преди това стана ясно, че е установено е ново замърсяване с цианиди на реките Юговска и Чепеларска, както и по поречието на река Марица. За предполагаемизточник се сочеше фирма за добив на метали в района на град Лъки.

РИОСВ- Смолян и Басейнова дирекция взеха проби. Според предварителните данни  20 пъти над нормата е замърсяването с цианиди на река Чепеларска. Басейнова дирекция изпрати и сиганл към общините по поречието на засегнатите реки за предупреждение на населението за замърсяване на водите и ограничаване на ползването им. Предупредени са и от ВиК и РЗИ - Пловдив, които започват анализ на качеството на питейните води от водоизточниците.

"Голямо е замърсяването, не трябва да се случва по този начин. Не искаме да плашим никого. Експерти от РИОСВ - Смолян и Басейнова дирекция са установили система от тръби да прелива от хвостохранилището. Водата директно да се зауства в реката, което е недопустимо, защото то,. ако може директно да се заусти, няма да има хвостохранилище има и аварии по помпите. Отиваме на място да се запознаем със ситуацията", заяви екоминистърът Емил Димитров, който присъства на взимането на пробите от замърсените реки.

На място бе и областният управител на Пловдив Дани Каназирева, която смята, че случилото се е умишлено. В ход била проверка на прокуратурата и полицията за умишлено замърсяване на водите на двете реки.

Още по темата