Медия без
политическа реклама

Правосъдният министър плаши Брюксел с оставката си

Данаил Кирилов смята, че кариерата му струва колкото отпадането на мониторинга на България

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Правосъдният министър избра заседанието на ВСС, за да обяви драматично готовността си да напусне поста.

Нова, изключително странна форма на демонстрация срещу Брюксел и Еврокомисията избра правосъдният министър Данаил Кирилов, който заема поста от 2 месеца. Той се закани да подаде оставка, ако настоящият състав на ЕК не свали мониторинга над България по линия на правосъдие и вътрешни работи, въпреки че неговият статут няма нищо общо с Брюксел.

Приел съм задачата за отпадане на мониторинга по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) като лична задача. При срещата с еврокомисаря Вера Юрова заявих, че ако той не отпадне до края на мандата на тази комисия, аз ще представя оставката си като министър на правосъдието“, заяви Кирилов след заседанието на Пленума на ВСС в четвъртък. Мандатът на комисията приключва през октомври.

"ЕК не коментира подобни изказвания", заяви специално за  "Сега" говорителят на ЕК по въпросите на върховенството на закона и правосъдието Кристиян Виганд по повод заканата на Кирилов.  Виганд припомни, че в началото на мандата си Комисията "Юнкер" е имала амбицията Механизмът за сътрудничество и проверка да бъде приключен до края на мандата й . "В крайна сметка, разбира се, това зависи от изпълнението на всички изисквания от България, както се припомня и в последния доклад от ноември", заяви още говорителят.  

Веднага след заканата си Кирилов изрази увереност, че МСП ще отпадне и го обвърза с готвения от него механизъм за контрол на т.нар. трима големи в съдебната система – председателите на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд, както и на главния прокурор. 

Миналия четвъртък Кирилов разговаря един час с еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова. Пред БНТ той съобщи, че "Йоурова ми каза, че има пет фактора за приключване на механизма и пет фактора, които работят против нас". Най-важният от тях според Кирилов е международната конюнктура и проблемите с върховенството на правото в други страни членки на ЕС, сред които Румъния, Унгария и Полша. "Въпросът е на доверие. Въпросът е да докажем, че тези мерки са стабилни и сме успели да постигнем необратими резултати", допълни правосъдният министър, но не посочи кои са останалите 4 фактора, които пречат на България.

Преди по-малко от два месеца Йоурова даде да се разбере, че отпадането на мониторинга няма да се случи. "Личното ми мнение е, че това е неосъществимо при тази комисия. Нямаме много време пред нас. Тенденцията не е дотам удовлетворяваща, за да можем ясно да заявим, че можем да спрем механизма за сътрудничество и проверка. Специално в България, усещането за независимост на съдебната система е третото най-ниско в ЕС според последните проучвания на Евробарометър. Така че хората все още имат доста изразено недоверие към съдебната система", каза Йоурова в Брюксел, цитирана от БНР. "Все още има конкретни неща, които трябва да бъдат направени, конкретни базови мерки, конкретни цели да бъдат постигнати. Особено такива, които са свързани с устойчивостта и необратимостта", добави тогава Йоурова. Думите й бяха омаловажени от премиера Борисов, който в разгара на предизборната кампания обясни мнението на еврокомисарката с политически игри, защото тя не е от ЕНП, а социалдемократ.

 

ГРАФИК

Изборът на нов главен прокурор ще се състои на 24 октомври. Номинации ще се правят най-късно до 29 юли. Процедурата започва на 15 юли. Това реши в четвъртък Пленумът на Висшия съдебен съвет, който прие график за провеждане на избора. Първоначално настоящият главен прокурор и Прокурорската колегия бяха предложили изборът да бъде на 14 ноември. Кадровиците решиха обаче, че не трябва да се чака изтичането на двумесечния срок, в който концепциите да "стоят" на сайта на Висшия съдебен съвет и след това да се изготвят становищата за професионалните и нравствени качества на кандидатите и да се взема решение за допустимостта на номинираните. По закон номинации могат да правят не по-малко от трима членове на прокурорската колегия на ВСС и министъра на правосъдието.

Данаил Кирилов вече декларира, че няма да посочва никого за кандидат. В четвъртък той обясни, че се е отказал от номинация, "тъй като след това този кандидат ще бъде облъчен политически и на него ще се гледа като на фаворита на ГЕРБ или управляващите".