Медия без
политическа реклама

Партиите се провалиха с попълването на избирателните комисии в чужбина

Архив/БГНЕС
Секциите в чужбина често привличат големи групи избиратели.

За пореден път парламентарните партии и коалиции не изпълниха едно от основните си задължения спрямо изборния процес – да осигурят достатъчно свои представители, за да бъдат попълнени секционните избирателни комисии (СИК) зад граница. Това се разбра от изявление на говорителя на ЦИК Александър Андреев.

На 8 май е била проведена среща между изборната администрация и политическите сили, представени в Народното събрание и Европейския парламент, които са дали своите предложения за членове на СИК извън страната. „Към момента този брой не е достатъчен, за да могат да бъдат запълнени всички секции в пълния си състав“, съобщи Андреев, цитиран от „Фокус“. От думите му стана ясно, че ЦИК още се надява политическите формации да осигурят допълнителни хора за комисиите. Тъй като това най-вероятно няма да стане, отново ще се разчита вакантните места да бъдат запълнени от служители на българското външно министерство, както и представители на неправителствени организации.

В случая става въпрос за значителен човешки ресурс. По данни на ЦИК зад граница ще бъдат открити 191 секции. Във Великобритания местата за гласуване ще бъдат 24, също толкова ще има и в Германия, в Испания – 16, в Гърция – 13, във Франция – 10, и т.н. От справката на ЦИК излиза, че секциите на тези европейски избори ще бъдат повече от предния вот през 2014 г., когато са били 179. Това може да се приеме като добър сигнал, тъй като миналите избори се проведоха по правила, позволяващи автоматичното образуване на секции на места, където български граждани са гласували на предходни избори. Това правило обаче впоследствие беше премахнато от изборния закон.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?