Медия без
политическа реклама

МЗ коригира правилата за безплатни специализации на лекари

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

По-гъвкав вариант на промените при специализациите на лекарите, които целят да задържат кадри от дефицитни специалности у нас, предлага здравното министерство. Идеята е държавата да субсидира специализациите на млади лекари, като плаща на определени учебни бази, а след това лекарите да са длъжни да остават на работа у нас.

В нов проект на предлаганата наредба отпада изискването медиците, за които държавата е плащала субсидия, да остават на работа в болницата, в която са специализирали за срок, равен на обучението, което обикновено е между 3 и 5 г. Вместо това те ще имат ангажимент да останат в България за 3 г., но при други условия - в общинска или държавна болница по избор. МЗ ще изготвя списък с лечебните заведения, от които медиците ще избират. "Посоченият ред е много по-гъвкав и дава възможност, от една страна, на придобилия специалност, за когото е изплащана субсидия, да има по-голяма свобода на избор къде да упражнява правото си на труд, а от друга - на работодателя да има право да извършва преценка на личните и професионални качества на придобилия специалност", са мотивите на МЗ.

Увеличава се и месечната субсидия, която ще плаща министерството на базите за обучение. Тя ще се равнява на две минимални работни заплати, или 1120 лв., при сегашната МРЗ от 560 лв. При предишния вариант субсидията се равняваше на минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност, или 987 лв. За някои дефицитни специалности субсидията може да бъде и по-голяма -  в размер на 3 минимални заплати, или 1680 лв.

Още по темата