Медия без
политическа реклама

Действителните собственици на офшорки уж ще се декларират

Достъп до данните ще имат само ДАНС, БНБ, КФН и НАП

Архив СЕГА
Още при приемането на разпоредбите в закона на Пеевски и Цонев имаше критики, че той няма да спаси българската икономика от феномена "анонимен собственик".

Всички офшорни фирми и всякакви други юридически лица с офшорно участие ще обявяват действителните собственици със специално заявление пред Търговския регистър. Това става ясно от проект за промени в наредба, публикувана в сайта на Министерството на правосъдието и в портала за обществени консултации strategy.bg.

Тази информация обаче няма да е публична - пряк достъп ще имат дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС, Българската народна банка, Комисията за финансов надзор и "компетентните държавни органи", вероятно Министерството на финансите и НАП. ДАНС, МВР, органите на надзор, НАП, Агенцията по вписвания си обменят информация за лицата, които не са декларирали изискваните по Закона срещу изпирането на мръсните пари данни.

Мотив за промените е практическото приложение на приетия преди няколко месеца нов Закон срещу прането на пари и на Закона за офшорките на депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев. От тях следва да се обявяват действителните собственици на офшорните дружества, собственици на български фирми, както и физическите и юридическите лица, които действат в България в качеството си на доверителни собственици на тръстове и попечителски фондове.

Според тези закони трябва да се посочват идентификационните данни за действителните собственици - физически лица, включително имената, гражданството, единен граждански номер, държава на пребиваване, ако е различна от България и др. Ще трябва да се посочват и данни за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата, фирмите, юридическите лица с нестопанска цел. Трябва да се декларират и всички идентификационни данни на даденото от тези дружества физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо в България. Изрично е посочено, че деклариране трябва да има и при всяка промяна на някое от вече посочени или вписани обстоятелства.

Според Закона за прането на пари данните за действителните собственици се вписват, "ако не са вписани на друго основание по делата или партидите на юридическите лица или другите правни образувания в съответния регистър като физически лица, които са еднолични собственици или съдружници с най-малко 25 на сто дялово участие". Когато действителните собственици са физически лица, данните за тях се вписват в съответния регистър, пише още в закона.

 

БУТАФОРИЯ

Проблемът с офшорките е, че те могат да се ползват за параван за пране на пари и криене на данъци, а също и за запазване на анонимността на политици и олигарси, които искат да крият свои бизнес интереси. Законът, който уж щеше да ограничава участието на "дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим", бе внесен ненадейно през 2013 г. от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски. Още при приемането му имаше критики, че той е бутафорен и няма да спаси българската икономика от феномена "анонимен собственик", тъй като съдържаше редица изключения и вратички за избягване на забраната. Законът претърпя два ремонта, които допълнително отслабиха рестрикциите, а тъй като се оказа, че Брюксел има забележки, се наложи и трети ремонт. ЕК, която на думи се бори с офшорките, обяви, че българският закон е прекалено рестриктивен и пречи на свободното движение на капитали.