Медия без
политическа реклама

Новозаразените с COVID-19 у нас се увеличиха до близо 19%

Реалният брой на хората, прекарали заболяването, е минимум 2.5 милиона, смята д-р Трифон Вълков от Инфекциозната болница в София

04 Март 2021Обновена

Близо 19% са положителните случаи на коронавирус у нас за последното денонощие, показват данните от Единния информацонен портал. Става дума за 1154 новозаразени лица от общо 6182, тествали се за наличие на коронавирус. Бройката на новите случаи е по-малка на фона на над 2000-те заразени през миналите дни, но като процент тя е доста по-висока от последните три дни.

Общо активните случаи у нас се увеличават до 33 770, като най-много са новозразените в София - 380, следват област Бургас - със 190, Пловдив - със 77 и Пазарджик - със 72 инфектирани.

Продължава да расте и броят на хоспитализираните - след като вчера той мина 5000, и днес хората, нуждаещи се от болнично лечение, остават над този праг - 5093 човека, като 425 от тях са в интезивни отделения. 22-ма души са починали, а 589 са отчетени като излекувани за последните 24 часа.

През последното денонощие са ваксинирани 4397 души, като общият им брой става 248 169 - горе-долу толкова, колкото са и общо потвърдените случаи на коронавирус у нас досега. 2 483 са имунизирани с препарата на "Астра Зенека", 1 567 - с ваксината на "Пфайзер/БиоНТех" и 347 с "Модрена". Две дози са получили 41 837 души.

Въпреки ръста на случаите властите у нас засега не предвиждат затягане на мерките. Относно ваксинирането те очакват скоро отново да заработят зелените коридори, след като следващата седмица отново получим ваксини. "Очакваме новите дози ваксини в България, с които ще задоволим потребностите на българските граждани и ще увеличим хода на ваксинацията в страната", заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов, който днес ще представи е-регистърът, в който хората ще могат да заявяват желание за ваксиниране.

 

РЕАЛНОСТИ

"Преболедувалите COVID-19 са в пъти повече от обявените. Реалният брой на хората, прекарали заболяването, е минимум 2.5 милиона". Това заяви пред Нова тв д-р Трифон Вълков от Инфекциозната болница в София. По думите му една от причините за повечето положителни проби е, че се правят повече тестове. "Винаги сме правили около 10-12 000 изследвания, а сега има дни, в които се правят 16 000. Друга причина е, че вече се добавят и антигенните тестове", коментира Вълков.

Според него теоретично е възможно в началото на април да стигнем отново 5000 заразени на ден. "Продължавам обаче да мисля, че надали ще стигнем до подобен ръст на заразените, какъвто имаше през ноември. Голяма част от хората вече са прекарали вируса. Има и доста ваксинирани", поясни инфекционистът и допълни, че Инфекциозна болница разполага с около 90 легла за болните от коронавирус. До края на февруари само 1/3 от капацитета в лечебното заведение е бил запълнен.  

Относно ваксините д-р Вълков коментира, че в света има достатъчно поръчани ваксини - около 11.3 милиарда. "Разбира се, не всички от тях са произведени. Проблемът е тяхното неправилно разпределение. В Германия се говори, че отделни държави се презапасяват с дози. В Англия се падат 7 ваксини на глава от населението, а в Канада - 9. Междувременно има страни, които не са получили нито една доза. Затова беше създадена организацията КОВАКС, която цели това да не се случва. Няма как да се справим с вируса, ако някъде по света има огромно население, което не е ваксинирано", смята д-р Вълков. "По-добре ваксиниран с нещо, отколкото неваксиниран с нищо. И трите ваксини изработват сравнително добър имунитет след първата игла", отговори той на въпрос дали една доза е достатъчна.

 

КОНТРОЛ

"Безспорно можем да кажем, че ситуацията не е под контрол, ситуацията много напомня развоя от есента", коментира пред БНР д-р Антони Рангачев, преподавател по математика и информатика в Университета в Чикаго и научен сътрудник към Българската академия на науките. "Досега говорим за около 20 хиляди души надвишение в смъртността от това, което е нормално за България. Това са жертвите на пандемията, най-общо казано. Все още нямаме официални данни за смъртността по области от Covid", уточни Рангачев, който е направил детайлен анализ на ситуацията с пандемията по региони. В области като Смолян, Разград, Благоевград, Пазарджик увеличаването на броя на смъртните случаи спрямо обичайната смъртност е над 30%, коментира той. Един от основните фактори според него е достъпът до адекватни медицински грижи по места. "Ако в София имате около 40 починали повече от обичайното жени в работна възраст, в Благоевградска област този брой е над 100", направи паралел математикът, визирайки работни пространства от типа на шивашките цехове и масовото заразяване там.

"Има цели области, в които няма адекватни болнични грижи в България и допускането на масово заразяване е еквивалентно на масово убийство за тия хора. В област Смолян половин процент от населението е изчезнало миналата година вследствие на пандемията. И в момента сме напът да изиграем същото нещо, което направихме есента", смята той. "В момента се налива масло в огъня с премахването на последните ограничителни мерки. Дори с 20 хиляди ваксинирани на ден сме на месеци разстояние от това да постигнем някакъв епидемиологичен ефект", смята лекарят.

 

МНЕНИЕ

"Трябваше да се обяснява на хората защо да се ваксинират и колкото и гадно да звучи, противните мнения трябваше да бъдат подтискани". Това коментира в сутрешния блок "Денят започва" по БНТ проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация. Относно недоверието в ефективността на ваксините, той даде пример как хората си купуват хранителни добавки за коса, кожа и растеж от нокти от интернет, а същевременно не искат са се доверят на най-големите фармацевтични компании в света. "Така че, бигфарма не е злодей", заяви той.

"Ваксините бяха тествани при огромни популации и на този етап нищо не може да се сравни с тях. След поставянето на ваксина има период, в който се разгръща имунната реакция", обясни той. Според него идеите за поставяне само на една доза при преболедували ковид са по-скоро мерки при недостиг на ваксини. По въпроса за страничните реакции след ваксиниранети той обясни, че ваксините съдържат макромолекули, а някои буквално съдържат вируси, така че е нормално да има реакции.

"Ако се направят брутални мерки от сорта на въвеждане на полицейски часове - на нас българите това ни действа много зле, трябва сами да се ограничаваме", смята фармакологът. "Отварянето на заведенията не значи, че пандемията е свършила", категоричен е проф. Момеков.

 

В СТРАНАТА

Повишаването на случаите на заразени изправя много общини у нас в сложна ситуация. Болницата в Бургас например спря плановите операции на пациенти. "Ситуацията е много динамична. Към днешната дата имаме 35 легла, още 25 планираме да се разкрият", обясни пред БНТ Юлия Андреева, пиар в УМБАЛ - Бургас. По думите й не е ясно кога ще се възобновят плановите операции, тъй като това трябва да стане на база заповед, издадена от РЗИ.

Заради увеличаващия се брой заразени в Благоевград от началото на седмицата в МБАЛ Благоевград пък е разкрито още едно ковид отделение, с което отделенията за лекуване на пациенти с коронавирус стават общо три. "Всъщност болестта си върви, започва увеличаване - трета вълна", заяви пред БНТ д-р Петър Георгиев, управител на Белодробната болница в Благоевград. Той прогнозира, че след отварянето на заведенията ще се увеличи броят на новозаразените с коронавирус. Според него трябва да се вземат мерки, за да не се стигне до кризата от края на ноември.

 

Още по темата