Медия без
политическа реклама

Космическата сонда "Джус" излетя към Юпитер

Започна най-сложната мисия на Европейската космическа агенция - търсене на живот на луните на далечната планета

14 Апр. 2023

LIFTOFF of Ariane 5 #VA260 with ESA's #Juice mission on 14 April 2023: #DestinationJupiter!

Posted by ESA - European Space Agency on Friday, April 14, 2023

Сондата "Джус" на Европейската космическа агенция потегли на историческа мисия към луните на Юпитер. "Джус" бе изстреляна днес от космодрума Куру, Френска Гвиана, след като стартът й бе отложен поради лошо време с 24 часа. Тя отлетя на борда на ракетата "Ариан 5" днес следобед и благополучно се отдели от нея.

На тази мисия възлагаме надежди да ни разкрие тайните на Голямото червено петно на Юпитер, гигантските му полярни сияния и мощното магнитно поле. Луните обаче са най-важната задача. Въпреки неблагоприятните обстоятелства в този свят на милиони километри от Слънцето, европейската сонда ще навести цели три от луните на Юпитер - Европа, Калисто и Ганимед. И трите трябва да имат дълбоки океани от вода под ледената си повърхност, а на Европа бяха открити гейзери от водна пара, което предполага наличието на хидротермални комини - отвори, от които излиза топла вода. Такива комини има на много места на нашата планета и находката подсказва, че в тази далечна част на Слънчевата ни система може да има достатъчно топлина за поддържането на живи организми. Тези открития изведоха луните на Юпитер в приоритетна дестинация за търсене на живот.

В следващите осем години "Джус" ще се носи към Юпитер, като пътуването й съвсем не е лесна задача - по пътя си сондата ще разчита на гравитационните полета на планетите, за да я тласкат напред. Ако всичко върви по план, през 2031 г. апаратът ще достигне Юпитер и ще започне изследвания с 10 ключови инструмента. Някои въпроси, на които те ще търсят отговор - защо Голямото червено петно се свива, защо третата най-голяма луна - Йо, е с най-интензивната вулканична активност в цялата Слънчева система, и дали има живот на някоя от луните.

Засега само Европа се смята за подходящ кандидат да поддържа живот. Тя е по-малка от нашата Луна, но има дълбок океан под повърхността, който може да съдържа два пъти повече вода от всички земни океани, взети заедно. Тази луна е особено надеждна и защото океанът й стои върху скалисто дъно, което повишава шансовете за хидротермални комини и вещества, които могат да хранят живи организми.

Сондата ще мине два пъти край Европа, като тук мисията й е ограничена от силното радиационно поле, породено от близостта с планетата. Допълнителни изследвания на тази луна се очаква да направи сондата на НАСА Europa Clipper, която потегля на мисия догодина, но се очаква да изпревари "Джус" и да пристигне през април 2030 г., тъй като ще се движи по по-директен маршрут.

"Джус" ще мине 21 пъти край Калисто - луна с набраздена от кратери повърхност, 12 пъти край Ганимед, която е по-голяма от планетата Меркурий и е единствената луна в Слънчевата система, която има собствено магнитно поле. Когато премине в орбита около Ганимед през 2034 г., сондата ще стане първата, обиколила чужда луна, посочва "Гардиън".

Макар че не е екипирана да засече живот, ако го срещне, 6-тонната сонда ще търси вода, вещества и енергийни източници, които са от фундаментално значение за наличието на живот.